<
>

Local National Letter of Intent signers

With the early signing period for inbound NCAA athletes set to start on Wednesday, here is a list of local athletes expected to sign their National Letter of Intent this week.

This blog entry will be updated throughout the day as we receive commitments and signings from throughout Massachusetts and the New England area.

Athletic directors and coaches are encouraged to send commitments or signings to editors Scott Barboza (sbarboza@espnboston.com) or Brendan Hall (bhall@espnboston.com).

(NOTE: The Ivy League does not recognize National Letters of Intent)

BASEBALL

Johnny Adams, Walpole – Boston College

Brandon Bingel, St. John’s Prep – Bryant

Ben Bowden, Lynn English – Vanderbilt

Nick Bragole, St. John's Prep - St. Anselm

Evan Brown, Cushing Academy/Bridgton Academy (Maine) - Manhattan

Tommy Buonopane, St. John's Prep - Rhode Island

Mac Curran, Coyle-Cassidy - Niagara

Kyle Devin, Lynn Classical – Stony Brook

Mike Driscoll, St. John's Prep - Northeastern

Evan Flanagan, Hingham – Rhode Island

Max Frawley, Billerica - UMass-Lowell

Mike Gaenelis, Salisbury (Conn.) – UMass

Mike Gaughan, Walpole - UMass

Trevor Holmes, Governor's Academy - College of Charleston

Dustin Hunt, St. John’s Prep – Northeastern

Thomas Jankins, Quaboag – Quinnipiac

Nick Karalekas, St. Raphael (R.I.) - Merrimack

Brendan King, Avon Old Farms (Conn.) - Holy Cross

Riley MacEachern, Salisbury (Conn.) – Stony Brook

David MacKinnon, Oliver Ames – Hartford

Jake Marotta, BC High - Bryant

Donny May, Coyle-Cassidy – Fordham

Reed May, Loomis Chafee (Conn.) - Siena

Tommy McDonald, BC High - UMass

Ryan Moloney, Londonderry (N.H.) - UMass

Dylan Morris, Barnstable - UMass

Tyler Noe, St. John's Prep - UMass-Lowell

Jack Patterson, Suffield Academy (Conn.) - Bryant

Zach Perry, Tabor Academy - Northeastern

Mark Poli, Nobles - Maine

Pat Ruotolo, Peabody – UConn

Drew Salk, Billerica - Southern New Hampshire

Brandon Shileikis, Dighton-Rehoboth – Quinnipiac

Brendan Skidmore, Franklin/Bridgton Academy (Maine) - Binghamton

Ryan Sullivan, Hopkinton – UConn

Ryan Summers, Berkshire School - Louisville

Tim Superko, Wellesley/Philips Andover - Maine

Dan Swain, Newton North - Siena

Zack Tower, Auburn - UMass-Lowell

Ryan Tufts, BC High – Virginia Tech

Scott Tully, Reading – Notre Dame

Ryan Venditti, Westborough - UMass

Troy Whitty, Dexter – LSU

Jake Willsey, Rivers – Tulane

Nick Zammarelli, Lincoln (R.I.) - Elon

Zack Zona, St. Peter-Marian - UMass

BOYS' BASKETBALL

Mohammed Bah, Lee Academy (Maine) – Drexel

Garrett Beal, Jonesport-Beals (Maine) – Maine

Rene Castro, Worcester Academy – Butler

Andrew Chrabascz, Cushing Academy – Butler

Sam Donahue, Northfield-Mt. Hermon – Boston College (preferred walk-on)

Kahlil Dukes, Capital Prep (Conn.) – USC

Jake Fay, Brimmer & May – Fordham

Daniel Garvin, Bethel (Conn.) – Bryant

Tyler Gibson, Rockland – UMass-Lowell

Jordan Hill, Philips Exeter (N.H.) – Wisconsin

Elijah Macon, Brewster Academy (N.H.) – West Virginia

Peter Miller, Northfield-Mt. Hermon - Princeton

Matt Mobley, St. Peter-Marian/Worcester Academy – Central Connecticut State

Isaiah Nelsen, North Andover – St. Anselm

Roland Nyama, Holderness (N.H.) – Stony Brook

Matt Panaggio, Worcester Academy - Lipscomb

Ron Patterson, Brewster Academy (N.H.) – Syracuse

Wayne Selden, Tilton (N.H.) – Kansas

Kurt Steidl, Ridgefield (Conn.) – Vermont

Maurice Taylor, Beaver Country Day – North Carolina A&T

Devon Thomas, Kimball Union (N.H.) – Missouri State

Noah Vonleh, New Hampton (N.H.) – Indiana

Kyle Washington, Brewster Academy (N.H.) – N.C. State

GIRLS' BASKETBALL

Candace Andrews, Worcester Academy - St. Anselm

Kayla Burton, Newton South – Lehigh

Alex Cohen, Tilton (N.H.) - Manhattan

Emilee Daley, Rivers – Boston College

Indira Evira, Somerville - St. Michael's

Katharine Fogarty, Governor's Academy - Marist

Donnaihza Fountain, Cambridge – Georgia Tech

Maddy Ganser, Needham - Holy Cross

Olivia Healy, Reading – Richmond

Sarah Hope, Medway – Boston University

Brittany Lommano, Billerica - UMass-Lowell

Morgan Lumb, North Andover - Hartford

Ashley Lutz, Lincoln-Sudbury – Lafayette

Kelly Martin, Scituate - Stonehill

Casey McLaughlin, Central Catholic - Stonehill

Morgan O'Brien, Reading - Assumption

ICE HOCKEY

Brendan Collier, Malden Catholic/ Valley Junior Warriors (EJHL) - Boston University

Nate Ferriero, Governor's Academy - Northeastern

Nick Finn, Westminster - Holy Cross

Ryan Fitzgerlad, Malden Catholic/Valley Junior Warriors (EJHL) - Boston College

Zach Sabatini, Tabor - Sacred Heart

Doyle Somerby, Kimball Union - Boston University

Alex Vazzano, The Gunnery - Sacred Heart

BOYS' LACROSSE

Brandon Bowman, Roxbury Latin – Air Force

Billy Breen, BC High – Albany

Alec Brown, Wakefield – Hartford

Tucker Ciessau, Scituate - Bellarmine

Dan Delaney, Lincoln-Sudbury – Fairfield

Nick DeSisto, Rivers – Loyola (Md.)

Liam Driscoll, Xaverian – Holy Cross

Kyle Elkins, Nashoba – UMass

Jackson Finigan, Concord-Carlisle/Deerfield Academy – Delaware

Chris Giorgio, Lincoln-Sudbury – Fairfield

Henry Guild, Lincoln-Sudbury – Yale

Carson Hart, Wayland – Navy

Pat Healy, St. Sebastian’s – Notre Dame

Conor Hilton, St. Sebastian’s – Providence

C.J. LoConte, Duxbury – Army

Tate Jozokos, Governor’s Academy – North Carolina

Ryan Macri, Governor’s Academy – North Carolina

Eli Morrissey, Governor’s Academy – Boston University

Nico Panepinto, Needham – Fairfield

Robbie Pisano, Needham – Marquette

D.J. Smith, Billerica – UMass

Sam Tenney, Moses Brown (R.I.) – High Point

Bryan Uva, St. John’s Prep – Providence

Jay Walsh, Duxbury – Fairfield

Tyler Weeks, Andover – UMass

Karl Weller, Hingham/Avon Old Farms (Conn.) – Vermont

Ian Yanulis, BC High – Duke

GIRLS' LACROSSE

Amy Arnold, Masconomet – Florida

Emily Bresnahan, St. Paul’s (N.H.) – Colorado

Amelia Brown, Notre Dame (Hingham) – Colorado

Tess Chandler, Hopkinton – Boston College

Alex Dalton, Needham – Notre Dame

Hannah Dinardo, Weston – Holy Cross

Jillian Doherty, Brooks – Vanderbilt

Emily Giumetti, Duxbury – UConn

Maura Grady, Pingree – James Madison

Riley Hellstein, Agawam – Fairfield

Megan Hennessey, Winchester – Harvard

M.J. Keefe, Andover – UMass

Hope Kissick, Norwell – Florida

Janelle Macone, Austin Prep – Boston University

Sarah Martin, Minnechaug – Albany

Katelyn Noschese, Medfield – Iona

Kayla O'Connor, Governor's Academy - Boston College

Maria Platsidakis, Mansfield – Coastal Carolina

Abby Quirk, Lincoln-Sudbury – Vanderbilt

Zoe Ochoa, Longmeadow – Boston College

Allison Ryan, Norwood – UMass

Audrey Samuelman, North Anodver - Quinnipiac

Callie Santos, Bishop Guertin (N.H.) - UMass

Julia Simmons, Notre Dame (Hingham) – UConn

Sarah Smith, Acton-Boxborough – UConn

Mariel Teague, Notre Dame (Hingham) – Columbia

Madeline Ward, Norwell – Holy Cross

SOFTBALL

Emily Bouthillette, Lincoln (R.I.) - Bryant

Charli Bradshaw, Hollis-Brookline (N.H.) - Jacksonville

Tori Constantin, King Philip - Central Connecticut State

Carrie Copacion, BB&N - Tufts

Alexis Debrosse, New Bedford - Central Connecticut State

Sarah Drazin, Hollis-Brookline (N.H.) - Central Connecticut State

Lauren Keast, Holliston - Bryant

Rachel Levine, Milford - Boston University

Nicole Lundstrom, Dighton-Rehoboth - Syracuse

Lindsay Mayer, Lincoln (R.I.) - Virginia

Anna O'Neill, King Philip - Mercer

Bella Picard, Blackstone Valley Tech - St. Joseph's

Shannon Smith, Milford - Kentucky