<
>

Football: CIF-SS top 10 polls

CENTRAL DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Rancho Verde (Inland Valley) 3-0 Won Heritage 35-21

2. Cajon (San Andreas) 3-0 Won Kaiser 52-7

3. Palm Springs (Desert Valley) 4-0 Won Corona 48-3

4. Carter (San Andreas) 3-0 Won Lakeside 14-7

5. Chino (Mt. Baldy) 3-1 Won Northview 23-0

6. Colony (Mt. Baldy) 3-1 Won Norwalk 21-14

7. Valley View (Inland Valley) 4-0 Won Canyon Springs 28-0

8. La Sierra (Inland Valley) 3-0 Won Tahquitz 24-0

9. Don Lugo (Mt. Baldy) 3-1 Won Azusa 30-14

10. Rialto (San Andreas) 2-1 Bye Bye Bye

Other Palm Desert (Desert Valley) 2-1 Won Hesperia 62-33

Other Arlington (Inland Valley) 1-2 Lost La Quinta/LQ 6-15

Other La Quinta/L.Q. (Desert Valley) 1-3 Won Arlington 15-6

EASTERN DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Elsinore (Sunbelt) 4-0 Won Temecula Valley 26-7

2. Summit (Sunkist) 3-1 Won Colton 35-0

3. Heritage (Sunbelt) 3-1 Lost Rancho Verde 21-35

4. Citrus Hill (Mountain Pass) 4-0 Won Poly/Riverside 23-12

5. Oak Hills (Mojave River) 3-0 Won Littlerock 44-0

6. Apple Valley (Mojave River) 3-0 Won Victor Valley 51-6

7. Kaiser (Sunkist) 1-2 Lost J.W. North 7-34

8. Serrano (Mojave River) 2-2 Lost Highland 22-27

9. Perris (Sunbelt) 3-0 Won Hemet 36-21

10. Sultana (Mojave River) 3-0 Won Pacific 42-0

Other Granite Hills (Desert Sky) 3-1 Won Fontana 54-10

Other San Jacinto (Mountain Pass) 3-1 Won Indio 27-13

Other Paloma Valley (Sunbelt) 2-1 Won Cathedral City 41-6

Other Burroughs/Ridgecrest 2-2 Lost Tehachapi (CS) 20-33

Other Temescal Canyon (Sunbelt) 2-2 Lost Murrieta Valley 21-27

EAST VALLEY DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Sierra Canyon (Alpha) 4-0 Won Tri-City Christian (SDS) 55-13

2. Paraclete (Alpha) 3-1 Won Oak Park 57-15

3. Campbell Hall (Alpha) 4-0 Won Grace Brethren 37-7

4. Twentynine Palms (De Anza) 3-0 Won Banning 48-0

5. Aquinas (Ambassador) 3-1 Won Los Angeles Baptist 49-7

6. Bishop Diego (Frontier) 2-1 Won Santa Paula 42-14

7. Grace Brethren (Frontier) 2-1 Lost Campbell Hall 7-37

8. Big Bear (De Anza) 2-2 Won Western Christian 54-7

9. Desert Mirage (De Anza) 3-0 Won Coachella Valley 17-6

10. Calvary Chap/Downey (Alpha) 3-0 Won Arrowhead Chr. 42-0

Other Crean Lutheran (Academy) 3-0 Bye Bye Bye

Other Yucca Valley (De Anza) 3-1 Won Calexico (SDS) 37-0

Other Rubidoux (Mountain Valley) 3-1 Won View Park Prep (LAS) 35-34

Other Citrus Valley (Mountain Valley) 3-1 Lost Murrieta Mesa 14-37

Other Ontario Christian (Ambassador) 2-1-1 Tie Jurupa Valley 34-34

Other Brentwood (Alpha) 1-2 Lost St. Monica 14-34

Other St. Margaret’s (Academy) 0-3 Lost Whittier Christian 7-28

INLAND DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Centennial/Corona (Big VIII) 2-1 Won Chaparral 49-14

2. Vista Murrieta (Southwestern) 3-0 Won Los Osos 30-21

3. Upland (Baseline) 4-0 Won Norco 54-27

4. Rancho Cucamonga (Baseline) 4-0 Won Charter Oak 21-13

5. Redlands East Valley (Citrus Belt) 3-0 Won Dorsey (LAS) 14-12

6. J.W. North (Big VIII) 3-0 Won Kaiser 34-7

7. Norco (Big VIII) 2-1 Lost Upland 27-54

8. Charter Oak (Sierra) 3-1 Lost Rancho Cucamonga 13-21

9. Claremont (Sierra) 4-0 Won Rowland 30-20

10. Chino Hills (Sierra) 2-2 Won Pomona 37-6

Other Yucaipa (Citrus Belt) 4-0 Won San Gorgonio 42-31

Other Murrieta Mesa (Southwestern) 3-0 Won Citrus Valley 37-14

Other A.B. Miller (Citrus Belt) 3-1 Lost Etiwanda 12-47

Other Damien (Sierra) 2-1 Lost Bishop Amat 7-28

Other Etiwanda (Baseline) 2-2 Won A.B. Miller 47-12

Other Los Osos (Baseline) 2-2 Lost Vista Murrieta 21-30

MID-VALLEY DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Maranatha (Olympic) 4-0 Won Salesian 38-35

2. Covina (Valle Vista) 3-1 Won Walnut 42-6

3. San Dimas (Valle Vista) 3-1 Won Monrovia 31-14

4. Arroyo (Mission Valley) 3-1 Lost Hart 17-42

5. Monrovia (Rio Hondo) 1-2 Lost San Dimas 14-31

6. La Puente (Montview) 3-0 Won Wilson/H.H. 28-13

7. Alhambra (Almont) 4-0 Won Wilson/L.A. (LAS) 28-14

8. Village Christian (Olympic) 2-2 Lost Bishops School (SDS) 20-49

9. Whittier Christian (Olympic) 2-2 Won St. Margaret's 28-7

10. South Pasadena (Rio Hondo) 2-1 Won Glendale 49-21

Other Montebello (Almont) 2-2 Lost El Rancho 7-22

Other Pomona (Valle Vista) 2-2 Lost Chino Hills 6-37

Other El Monte (Mission Valley) 2-2 Won Gladstone 35-0

Other Mountain View (Mission Valley) 3-1 Won Hoover 34-21

Other South El Monte (Mission Valley) 3-0 Won Nogales 28-16

NORTHEASTERN DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Desert Christian/L. (Desert Mountain) 4-0 Won Silver Valley 52-6

2. Bishop Union (High Desert) 2-1 Won Rim of the World 62-19

3. Salesian (Santa Fe) 3-1 Lost Maranatha 35-38

4. Rio Hondo Prep (Prep) 3-1 Won Boron 40-38

5. Boron (Desert Mountain) 2-2 Lost Rio Hondo Prep 38-40

6. Mojave (Desert Mountain) 3-0 Won Vasquez 46-0

7. Poly/Pasadena (Prep) 3-0 Bye Bye Bye

8. St. Genevieve (Santa Fe) 4-0 Won Marshall/Pasadena 49-6

9. Kern Valley (High Desert) 3-0 Won Chadwick 47-39

10. Desert (High Desert) 2-2 Won Antelope Valley 15-0

Other Mission College Prep (Freelance) 3-1 Won Villanova Prep 21-16

Other Mammoth (Desert Mountain) 2-1 Won Calvary Murrieta 28-24

Other California City (High Desert) 2-1 Won Animo (LAS) 42-0

Other Vasquez (Desert Mountain) 1-3 Lost Mojave 0-46

Other Chadwick (Prep) 1-2 Lost Kern Valley 39-47

NORTHERN DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Westlake (Marmonte) 3-0 Won Thousand Oaks 38-6

2. Canyon/C.C. (Foothill) 3-0 Won Adolfo Camarillo 52-28

3. Oaks Christian (Marmonte) 2-1 Won St. Bonaventure 36-24

4. St. Bonaventure (Marmonte) 2-1 Lost Oaks Christian 24-36

5. Moorpark (Marmonte) 2-1 Won Newbury Park 48-12

6. Thousand Oaks (Marmonte) 2-1 Lost Westlake 6-38

7. West Ranch (Foothill) 4-0 Won Silverado 28-25

8. Hart (Foothill) 3-1 Won Arroyo 42-17

9. Valencia/Valencia (Foothill) 1-2 Won Palmdale 17-0

10. Saugus (Foothill) 3-1 Won Knight 43-32

Other Highland (Golden) 2-0 Won Serrano 27-22

Other Palos Verdes (Bay) 2-2 Won South Torrance 44-7

NORTHWEST DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Lompoc (Los Padres) 4-0 Won Dos Pueblos 23-0

2. South Torrance (Pioneer) 2-1 Lost Palos Verdes 7-44

3. Centennial/Compton (Pioneer) 3-0 Bye Bye Bye

4. Carpinteria (Tri-Valley) 2-0 Bye Bye Bye

5. St. Bernard (Del Rey) 4-0 Won Lawndale 39-14

6. Cabrillo/Lompoc (Los Padres) 3-1 Lost Arroyo Grande 21-56

7. Verbum Dei (Del Rey) 3-1 Won Blair 54-14

8. Santa Ynez (Los Padres) 1-1 Bye Bye Bye

9. Templeton (Los Padres) 2-1 Bye Bye Bye

10. Fillmore (Tri-Valley) 3-1 Won Frazier Mountain 59-30

Other Don Bosco Tech (Del Rey) 4-0 Won Santiago/G.G. 49-0

Other Cantwell-Sacred Heart (Del Rey) 2-1 Won Bell Gardens 21-20

Other El Segundo (Pioneer) 2-2 Lost West Torrance 10-13

Other North Torrance (Pioneer) 1-3 Lost San Pedro (LAS) 19-48

Other Nordhoff (Tri-Valley) 1-3 Lost Ventura 20-35

Other Oak Park (Tri-Valley) 0-4 Lost Paraclete 15-57

PAC-5 DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Servite (Trinity) 4-0 Won Edison 27-14

2. Mission Viejo (South Coast) 3-1 Won Poly/Long Beach 17-12

3. Santa Margarita (Trinity) 4-0 Won Carson (LAS) 39-21

4. San Clemente (South Coast) 4-0 Won Mater Dei 28-21 (OT)

5. Crespi (Serra) 4-0 Won Palisades (LAS) 40-0

6. Bishop Amat (Serra) 3-1 Won Damien 28-7

7. Loyola (Serra) 4-0 Won St. John Bosco 28-14

8. St. John Bosco (Trinity) 3-1 Lost Loyola 14-28

9. Poly/Long Beach (Moore) 3-1 Lost Mission Viejo 12-17

10. Alemany (Serra) 3-1 Won Chaminade 38-14

Other Los Alamitos (Sunset) 4-0 Won University (LAS) 56-0

Other Orange Lutheran (Trinity) 4-0 Won La Habra 30-24 (OT)

Other Notre Dame/S.O. (Serra) 4-0 Won Birmingham (LAS) 34-12

Other Edison (Sunset) 3-1 Lost Servite 14-27

SOUTHEAST DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. West Covina (Hacienda) 3-1 Won Glendora 20-19

2. Arcadia (Pacific) 2-1 Won Temple City 37-21

3. Los Altos (Hacienda) 4-0 Won Ayala 21-17

4. Bonita (Hacienda) 2-2 Won Marshall 50-22

6. La Serna (Del Rio) 3-1 Lost La Mirada 0-31

7. Muir (Pacific) 2-1 Bye Bye Bye

8. Mayfair (Suburban) 2-2 Won Valley Christian/C. 31-14

9. El Rancho (Del Rio) 3-1 Won Montebello 22-7

10. Whittier (Del Rio) 3-0 Won Roosevelt (LAS) 27-20

Other California (Del Rio) 2-1 Won Sonora 33-14

Other Crescenta Valley (Pacific) 2-1 Won La Canada 35-14

Other Rowland (Hacienda) 2-2 Lost Claremont 20-30

Other Diamond Ranch (Hacienda) 1-3 Won Chaffey 20-6

Other La Mirada (Suburban) 1-3 Won La Serna 31-0

Other Santa Fe (Del Rio) 1-3 Lost Esperanza 19-21

SOUTHERN DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. Beckman (Pacific Coast) 1-2 Lost Tustin 6-20

2. Corona del Mar (Pacific Coast) 3-1 Lost Newport Harbor 26-29

3. Northwood (Pacific Coast) 1-2 Won El Modena 19-7

4. Woodbridge (Pacific Coast) 2-2 Won Segerstrom 21-14

5. Segerstrom (Golden West) 2-2 Lost Woodbridge 14-21

6. Garden Grove (Garden Grove) 1-2 Lost Pacifica/G.G. 7-19

7. Irvine (Pacific Coast) 2-1 Won Los Amigos 23-9

8. Laguna Beach (Orange Coast) 3-0 Won Bishop Montgomery 28-23

9. Rancho Alamitos (Garden Grove) 3-0 Won Ganesha 43-7

10. Estancia (Orange Coast) 2-2 Lost University 22-30

Other Los Amigos (Garden Grove) 3-1 Lost Irvine 9-23

Other Santa Ana Valley (Orange) 2-2 Won Saddleback 47-0

Other Savanna (Orange) 3-1 Won Orange 37-14

Other University (Pacific Coast) 1-2 Won Estancia 21-14

SOUTHWEST DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. La Habra (Freeway) 2-2 Lost Orange Lutheran 24-30 (OT) 2. Villa Park (Century) 4-0 Won Norte Vista 42-14

3. Tustin (Empire) 2-2 Won Beckman 20-6

4. Yorba Linda (Empire) 4-0 Won Santa Ana 63-0

6. Laguna Hills (Sea View) 3-0 Won West Valley 42-39

7. Cypress (Empire) 3-1 Won Glenn 49-0

8. El Toro (Sea View) 3-1 Won Schurr 48-0

9. Brea Olinda (Century) 4-0 Won Diamond Bar 34-6

10. Troy (Freeway) 3-0 Won Bellflower 28-14

Other Aliso Niguel (Sea View) 3-1 Lost Huntington Beach 6-36

Other Western (Empire) 3-1 Won Fullerton 49-21

Other Esperanza (Century) 3-1 Won Santa Fe 21-19

Other El Dorado (Century) 2-2 Won Valencia/Placentia 38-22

Other Foothill (Century) 2-2 Won San Juan Hills 52-19

WESTERN DIVISION

RNK SCHOOL (LEAGUE) REC W/L OPPONENT SCORE

1. St. Paul (Mission) 3-0 Won Garfield (LAS) 31-8

2. Chaminade (Mission) 2-1 Lost Alemany 14-38

3. Arroyo Grande (PAC-7) 3-1 Won Cabrillo/Lompoc 56-21

4. Serra (Mission) 3-1 Won Banning (LAS) 27-7

5. St. Francis (Mission) 3-0 Won Venice (LAS) 27-17

6. St. Joseph/Santa Maria (PAC-7) 2-1 Won Mater Dei (SDS) 35-7

7. Culver City (Ocean) 3-0 Won Redondo Union 40-23

8. Dominguez (San Gabriel Valley) 2-2 Won Jordan/Long Beach 25-8

9. Atascadero (PAC-7) 3-1 Won Seaside (CCS) 49-7

10. Ventura (Channel) 4-0 Won Nordhoff 35-20

Other Gahr (San Gabriel Valley) 4-0 Won Artesia 52-14

Other Santa Monica (Ocean) 3-0 Won Canyon/Anaheim 42-0

Other Harvard-Westlake (Mission) 3-1 Won Sylmar (LAS) 49-13

Other San Luis Obispo (PAC-7) 3-1 Won Morro Bay 29-15

Other Righetti (PAC-7) 2-1 Bye Bye Bye

Other Paso Robles (PAC-7) 1-1 Bye Bye Bye