<
>

Football: Week 5 CIF-SS top 10 polls

2011 CIF SOUTHERN SECTION-FORD 11-MAN FOOTBALL POLLS – WEEK 5

(Divisions listed in alphabetical order)

CENTRAL DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Rancho Verde (Inland Valley) 5-0 Won Valley View 38-3

2. Cajon (San Andreas) 5-0 Won San Gorgonio 20-16

3. Palm Springs (Desert Valley) 5-0 Bye Bye Bye

4. Carter (San Andreas) 5-0 Won Colton 41-0

5. Chino (Mt. Baldy) 5-1 Won Chaffey 29-22

6. La Sierra (Inland Valley) 5-0 Won Vista del Lago 30-14

7. Valley View (Inland Valley) 4-1 Lost Rancho Verde 3-33

8. Colony (Mt. Baldy) 5-1 Won Don Lugo 27-7

9. Rialto (San Andreas) 4-1 Won Arroyo Valley 40-0

10. La Quinta/La Quinta (Desert Valley) 2-3 Bye Bye Bye

Other Valley View (Inland Valley) 4-1 Lost Rancho Verde 3-33

Other Palm Desert (Desert Valley) 2-2 Bye Bye Bye

Other Arlington (Inland Valley) 2-3 Won Moreno Valley 17-3

EASTERN DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Summit (Sunkist) 4-1 Won Murrieta Mesa 49-0

2. Citrus Hill (Mountain Pass) 5-0 Bye Bye Bye

3. Heritage (Sunbelt) 4-1 Bye Bye Bye

4. Elsinore (Sunbelt) 4-1 Bye Bye Bye

5. Oak Hills (Mojave River) 5-0 Won Silverado 20-6

6. Apple Valley (Mojave River) 4-0 Bye Bye Bye

7. Kaiser (Sunkist) 3-2 Won Hesperia 45-10

8. Serrano (Mojave River) 3-2 Bye Bye Bye

9. Granite Hills (Desert Sky) 3-2 Bye Bye Bye

10. Sultana (Mojave River) 5-0 Won Barstow 23-17

Other San Jacinto (Mountain Pass) 4-1 Bye Bye Bye

EAST VALLEY DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Sierra Canyon (Alpha) 5-0 Won Kilpatrick 42-6

2. Paraclete (Alpha) 4-1 Won Campbell Hall 42-9

3. Twentynine Palms (De Anza) 4-1 Won Cathedral City 14-7

4. Aquinas (Ambassador) 4-1 Bye Bye Bye

5. Campbell Hall (Alpha) 5-1 Lost Paraclete 9-42

6. Bishop Diego (Frontier) 4-1 Won St. Genevieve 33-22

7. St. Margaret’s (Academy) 3-2 Won Animo South (LAS) 56-0

8. Big Bear (De Anza) 3-2 Bye Bye Bye

9. Grace Brethren (Frontier) 3-2 Lost Carpinteria 33-40

10. Malibu (Frontier) 4-2 Won Brentwood 24-14

Other Crean Lutheran (Academy) 5-0 Won Sherman Indian 52-0

Other Calvary Chap/Downey (Alpha) 4-1 Won Marshall 21-20

Other Citrus Valley (Mountain Valley) 4-1 Bye Bye Bye

Other Rubidoux (Mountain Valley) 3-2 Bye Bye Bye

Other Yucca Valley (De Anza) 3-2 Lost Imperial Valley (SDS) 30-48

Other Ontario Christian (Ambassador) 2-2-1 Bye Bye Bye

Other Brentwood (Alpha) 2-3 Lost Malibu 14-24

INLAND DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Centennial/Corona (Big VIII) 4-1 Won J.W. North 52-34

2. Vista Murrieta (Southwestern) 5-0 Won Palisades (LAS) 37-0

3. Upland (Baseline) 5-0 Bye Bye Bye

4. Redlands East Valley (Citrus Belt) 5-0 Won Mission Viejo 10-7

5. Rancho Cucamonga (Baseline) 5-0 Bye Bye Bye

6. Charter Oak (Sierra) 4-1 Bye Bye Bye

7. J.W. North (Big VIII) 4-1 Lost Centennial/Corona 52-34

8. Norco (Big VIII) 3-2 Lost Santiago/Corona 22-49

9. Etiwanda (Baseline) 3-2 Won Eisenhower 50-7

10. Yucaipa (Citrus Belt) 5-0 Bye Bye Bye

Other Damien (Sierra) 4-1 Won JSerra 41-39

Other Claremont (Sierra) 4-1 Bye Bye Bye

Other Murrieta Valley (Southwestern) 4-1 Bye Bye Bye

Other Temecula Valley (Southwestern) 4-1 Bye Bye Bye

Other Murrieta Mesa (Southwestern) 4-1 Lost Summit 0-49

Other Santiago/Corona (Big VIII) 3-2 Won Norco 49-22

Other South Hills (Sierra) 3-2 Won Los Osos 31-28

MID-VALLEY DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Maranatha (Olympic) 6-0 Won South Pasadena 35-14

2. Covina (Valle Vista) 5-1 Won Baldwin Park 26-18

3. San Dimas (Valle Vista) 4-1 Won Nogales 42-6

4. Arroyo (Mission Valley) 4-1 Won La Canada 23-21

5. La Puente (Montview) 5-0 Won Gladstone 33-9

6. Monrovia (Rio Hondo) 2-3 Won Paramount 40-36

7. Duarte (Montview) 4-0 Won Ganesha 21-0

8. Village Christian (Olympic) 3-3 Lost Rio Hondo Prep 13-31

9. Whittier Christian (Olympic) 3-3 Lost Cantwell Sacred-Heart 21-45

10. Pomona (Valle Vista) 3-3 Won Northview 45-14

Other Alhambra (Almont) 4-1 Bye Bye Bye

Other South El Monte (Mission Valley) 4-1 Lost Bell Gardens 14-24

Other El Monte (Mission Valley) 3-2 Won Cerritos 41-0

Other South Pasadena (Rio Hondo) 3-2 Lost Maranatha 14-35

Other Azusa (Montview) 2-3 Won Bassett 50-0

NORTHEAST DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Desert Christian/L. (Desert Mountain) 6-0 Won Santa Clarita Christian 63-20

2. Bishop Union (High Desert) 4-1 Won Bishop's (SDS) 47-6

3. Rio Hondo Prep (Prep) 4-1 Won Village Christian 31-13

4. Boron (Desert Mountain) 4-2 Won Mammoth 52-0

5. Mojave (Desert Mountain) 5-0 Won Lucerne Valley 2-0 (Forfeit)

6. Salesian (Santa Fe) 4-2 Won Whittier 41-6

7. Kern Valley (High Desert) 5-0 Won Silver Valley 42-0

8. Poly/Pasadena (Prep) 4-1 Won Sage Hill 28-0

9. St. Genevieve (Santa Fe) 5-1 Lost Bishop Diego 22-33

10. Desert (High Desert) 3-2 Bye Bye Bye

Other Saddleback Valley Christian (San Joaquin) 5-0 Won Ribet Academy 64-6

Other Viewpoint (Prep) 4-1 Won Western Christian 41-14

Other Mission College Prep (Freelance) 4-1 Bye Bye Bye

Other Chadwick (Prep) 2-3 Won Villanova Prep 52-26

NORTHERN DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Westlake (Marmonte) 5-0 Won Oaks Christian 43-21

2. Canyon/Canyon Country (Foothill) 5-0 Won Dos Pueblos 42-0

3. Oaks Christian (Marmonte) 3-2 Lost Westlake 21-43

4. St. Bonaventure (Marmonte) 4-1 Won Moorpark 28-17

5. Thousand Oaks (Marmonte) 4-1 Won Royal 34-14

6. Hart (Foothill) 4-1 Bye Bye Bye

7. Moorpark (Marmonte) 3-2 Lost St. Bonaventure 17-28

8. West Ranch (Foothill) 4-1 Bye Bye Bye

9. Peninsula (Bay) 4-1 Won South Torrance 23-20

10. Valencia/Valencia (Foothill) 2-3 Lost Loyola 10-28

Other West Torrance (Bay) 4-1 Won North Torrance 40-7

Other Quartz Hill (Golden) 4-1 Won Highland 23-21

Other Simi Valley (Marmonte) 4-1 Won Calabasas 52-6

Other Highland (Golden) 3-1 Lost Quartz Hill 21-23

Other Palos Verdes (Bay) 3-2 Won Inglewood 42-14

NORTHWEST DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Lompoc (Los Padres) 6-0 Won Santa Maria 74-7

2. St. Bernard (Del Rey) 6-0 Won La Salle 49-17

3. Centennial/Compton (Pioneer) 5-1 Lost Santa Monica 16-41

4. Carpinteria (Tri-Valley) 4-1 Won Grace Brethren 40-33

5. Cabrillo/Lompoc (Los Padres) 5-1 Won Nipomo 21-14

6. Don Bosco Tech (Del Rey) 6-0 Won Verbum Dei 40-26

7. Santa Ynez (Los Padres) 3-2 Won Morro Bay 24-21

8. South Torrance (Pioneer) 2-3 Lost Peninsula 20-23

9. Templeton (Los Padres) 2-2 Bye Bye Bye

10. Bishop Montgomery (Del Rey) 3-3 Won Mary Star of the Sea 37-10

Other Fillmore (Tri-Valley) 4-2 Won Santa Clara 47-14

Other Verbum Dei (Del Rey) 3-3 Lost Don Bosco Tech 26-40

Other Oak Park (Tri-Valley) 1-5 Lost Adolfo Camarillo 15-49

PAC-5 DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Servite (Trinity) 4-1 Bye Bye Bye

2. Santa Margarita (Trinity) 5-0 Bye Bye Bye

3. San Clemente (South Coast) 6-0 Won West Adams Prep (LAS) 35-6

4. Bishop Amat (Serra) 4-1 Won Venice (LAS) 38-35

5. Mission Viejo (South Coast) 4-2 Lost Redlands East Valley 7-10

6. Poly/Long Beach 5-1 Won Jordan/Long Beach 67-6

7. Loyola (Serra) 5-1 Won Valencia/Valencia 28-10

8. St. John Bosco (Trinity) 4-1 Bye Bye Bye

9. Orange Lutheran (Trinity) 5-0 Bye Bye Bye

10. Alemany (Serra) 4-2 Won Beverly Hills 48-12

Other Lakewood (Moore) 5-1 Won Compton 54-0

Other Trabuco Hills (South Coast) 5-1 Won San Juan Hills 48-14

Other Crespi (Serra) 5-1 Won Taft (LAS) 56-7

Other Notre Dame/Sherman Oaks (Serra) 5-1 Lost Chaminade 32-36

Other Los Alamitos (Sunset) 4-1 Bye Bye Bye

Other Mater Dei (Trinity) 2-3 Won Gardena (LAS) 52-16

SOUTHEAST DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. West Covina (Hacienda) 5-1 Won Walnut 48-10

2. La Serna (Del Rio) 4-1 Bye Bye Bye

3. El Rancho (Del Rio) 4-1 Won Fontana 35-0

4. California (Del Rio) 4-1 Won Montebello 28-7

5. Los Altos (Hacienda) 5-1 Won Rowland 28-12

6. Bonita (Hacienda) 2-3 Bye Bye Bye

7. Arcadia (Pacific) 3-2 Lost Burroughs/Burbank 29-41

8. Mayfair (Suburban) 3-2 Won Norwalk 36-35 (OT)

9. Crescenta Valley (Pacific) 4-1 Won Muir 27-20

10. Bellflower (Suburban) 4-2 Won Glenn 46-16

Other Muir (Pacific) 2-3 Lost Crescenta Valley 20-27

Other Diamond Ranch (Hacienda) 3-3 Won Diamond Bar 31-19

Other Burroughs/Burbank (Pacific) 2-3 Won Arcadia 41-29

SOUTHERN DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Corona del Mar (Pacific Coast) 4-1 Bye Bye Bye

2. Beckman (Pacific Coast) 3-2 Won Estancia 12-10

3. Woodbridge (Pacific Coast) 3-2 Bye Bye Bye

4. Segerstrom (Golden West) 3-2 Won Godinez 42-21

5. Laguna Beach (Orange Coast) 5-0 Won Jurupa Hills 56-14

6. Estancia (Orange Coast) 3-2 Lost Beckman 10-12

7. Northwood (Pacific Coast) 2-3 Won Valley Christian/C. 31-14

8. Rancho Alamitos (Garden Grove) 4-1 Won Pioneer 23-7

9. Irvine (Pacific Coast) 2-3 Lost Torrance 14-28

10. Los Amigos (Garden Grove) 4-1 Bye Bye Bye

Other University (Pacific Coast) 2-3 Lost Laguna Hills 35-39

SOUTHWEST DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Villa Park (Century) 6-0 Won El Modena 49-14

2. La Habra (Freeway) 2-3 Bye Bye Bye

3. Laguna Hills (Sea View) 5-0 Won University/Irvine 39-35

4. Yorba Linda (Empire) 6-0 Won Tustin 14-12

5. El Toro (Sea View) 5-1 Won Garden Grove 42-7

6. Tustin (Empire) 3-3 Lost Yorba Linda 12-14

7. Cypress (Empire) 5-1 Won Western 21-19

8. Brea Olinda (Century) 5-0 Bye Bye Bye

9 Foothill (Century) 4-2 Won Esperanza 35-31

10. Aliso Niguel (Sea View) 4-1 Bye Bye Bye

Other Troy (Freeway) 4-1 Won Savanna 35-7

Other Western (Empire) 3-2 Lost Cypress 19-21

WESTERN DIVISION

RANK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. St. Paul (Mission) 5-0 Won Schurr 28-6

2. Chaminade (Mission) 4-1 Won Notre Dame/S.O. 36-32

3. Arroyo Grande (PAC-7) 5-1 Won St. Joseph/S.M. 28-14

4. St. Francis (Mission) 5-0 Won Paso Robles 9-3

5. Serra (Mission) 3-2 Bye Bye Bye

6. Ventura (Channel) 6-0 Won Oxnard 42-7

7. Culver City (Ocean) 4-1 Lost Narbonne (LAS) 23-48

8. Dominguez (San Gabriel Valley) 3-2 Bye Bye Bye

9. Gahr (San Gabriel Valley) 5-0 Won Bell (LAS) 47-7

10. San Luis Obispo (PAC-7) 5-1 Won Pioneer Valley 28-0

Other Santa Monica (Ocean) 4-1 Won Centennial/Compton 41-16

Other Harvard-Westlake (Mission) 4-1 Bye Bye Bye

Other Atascadero (PAC-7) 4-2 Won Righetti 21-0

Other St. Joseph/Santa Maria (PAC-7) 2-3 Lost Arroyo Grande 14-28