<
>

Football: Week 8 CIF-SS top 10 polls

2011 CIF SOUTHERN SECTION-FORD 11-MAN FOOTBALL POLLS – WEEK 8

(Divisions listed in alphabetical order)

CENTRAL DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Rancho Verde (Inland Valley) 8-0 Won Ramona 49-14

2. Palm Springs (Desert Valley) 8-0 Won Palm Desert 49-10

3. Carter (San Andreas) 8-0 Won Rialto 16-7

4. La Sierra (Inland Valley) 7-1 Won Arlington 31-14

5. Colony (Mt. Baldy) 8-1 Won Chino 24-16

6. La Quinta/La Quinta (Desert Valley) 5-3 Won Coachella Valley 50-7

7. Chino (Mt. Baldy) 6-2 Lost Colony 16-24

8. Cajon (San Andreas) 7-1 Won Colton 31-13

9. Rialto (San Andreas) 6-2 Lost Carter 7-16

10. Valley View (Inland Valley) 6-3 Lost Moreno Valley 27-32

Other Don Lugo (Mt. Baldy) 6-3 Won Garey 2-0 (Forfeit)

Other Palm Desert (Desert Valley) 4-3 Lost Palm Springs 10-49

Other Arlington (Inland Valley) 4-4 Lost La Sierra 14-31

Other San Gorgonio (San Andreas) 3-5 Won San Bernardino 63-13

EASTERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Summit (Sunkist) 7-1 Won Bloomington 63-0

2. Citrus Hill (Mountain Pass) 8-0 Won Tahquitz 49-14

3. Heritage (Sunbelt) 7-1 Won Lakeside 41-14

4. Elsinore (Sunbelt) 7-1 Won Perris 62-23

5. Kaiser (Sunkist) 6-2 Won Patriot 56-28

6. Serrano (Mojave River) 6-2 Won Oak Hills 21-14

7. Oak Hills (Mojave River) 7-1 Lost Serrano 14-21

8. Apple Valley (Mojave River) 5-2 Lost Silverado 12-14

9. Sultana (Mojave River) 6-2 Won Hesperia 38-10

10. West Valley (Mountain Pass) 4-4# Won San Jacinto 36-35 (OT)

Other San Jacinto (Mountain Pass) 6-2 Lost West Valley 35-36 (OT)

Other Jurupa Valley (Sunkist) 5-2-1 Lost Norte Vista 42-43

Other Paloma Valley (Sunbelt) 2-6* Won Temescal Canyon 20-14

Other Norte Vista (Sunkist) 4-4@ Won Jurupa Valley 43-42

Other Silverado (Desert Sky) 3-5 Won Apple Valley 14-12

* Includes 3 forfeit losses. # Includes 1 forfeit win and 1 forfeit loss. @ = Includes 1 forfeit win.

EAST VALLEY DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Sierra Canyon (Alpha) 8-0 Won Brentwood 42-8

2. Paraclete (Alpha) 7-1 Won Calvary Chapel/D. 49-0

3. Twentynine Palms (De Anza) 7-1 Won Desert Mirage 41-27

4. St. Margaret’s (Academy) 6-2 Won Brethren Christian 52-16

5. Bishop Diego (Frontier) 7-1 Won Grace Brethren 33-17

6. Ontario Christian (Ambassador) 5-2-1 Won Linfield Christian 45-20

7. Aquinas (Ambassador) 6-2 Won Calvary Murrieta 48-0

8. Citrus Valley (Mountain Valley) 7-1 Won Banning 30-24

9. Campbell Hall (Alpha) 6-3 Won Marshall 52-7

10. Malibu (Frontier) 5-3 Bye Bye Bye

Other Rubidoux (Mountain Valley) 6-2 Won Rim of the World 42-35

Other Yucca Valley (De Anza) 5-3 Lost Desert Hot Springs 13-14

Other Grace Brethren (Frontier) 4-4 Lost Bishop Diego 17-33

Other Brentwood (Alpha) 3-5 Lost Sierra Canyon 8-42

Other Big Bear (De Anza) 5-3 Won Shadow Hills 50-7

INLAND DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Centennial/Corona (Big VIII) 7-1 Won Corona 49-6

2. Vista Murrieta (Southwestern) 3-5# Won Great Oak 45-24

3. Upland (Baseline) 8-0 Won Glendora 49-3

4. Redlands East Valley (Citrus Belt) 8-0 Won Eisenhower 34-14

5. Rancho Cucamonga (Baseline) 7-1 Won Etiwanda 30-27

6. Charter Oak (Sierra) 7-1 Won Claremont 49-12

7. J.W. North (Big VIII) 7-1 Won Santiago/Corona 37-21

8. Yucaipa (Citrus Belt) 8-0 Won Redlands 23-6

9. Chino Hills (Sierra) 5-3 Won Damien 28-27

10. Damien (Sierra) 6-2 Lost Chino Hills 27-28

Other Murrieta Valley (Southwestern) 7-1 Won Murrieta Mesa 34-6

Other Los Osos (Baseline) 6-2* Won Alta Loma 27-14

Other Norco (Big VIII) 5-3 Won Poly/Riverside 41-8

Other Santiago/Corona (Big VIII) 5-3* Lost J.W. North 21-37

* Includes 1 forfeit win. # Includes 5 forfeit losses.

MID-VALLEY DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Covina (Valle Vista) 8-1 Won Wilson/H.H. 42-0

2. Arroyo (Mission Valley) 7-1 Won Rosemead 28-21

3. La Puente (Montview) 8-0 Won Bassett 56-0

4. San Dimas (Valle Vista) 6-2 Won Baldwin Park 48-14

5. Monrovia (Rio Hondo) 5-3 Won San Marino 43-7

6. Whittier Christian (Olympic) 5-3 Bye Bye Bye

7. Pomona (Valle Vista) 5-3 Bye Bye Bye

8. Alhambra (Almont) 7-1 Won Montebello 7-6

9. El Monte (Mission Valley) 6-2 Won Gabrielino 48-28

10. Valley Christian/C. (Olympic) 4-5 Won Maranatha 26-18

Other Duarte (Montview) 6-1 Won Gladstone 17-14

Other South El Monte (Mission Valley) 6-2 Won Mountain View 45-0

Other Maranatha (Olympic) 6-2 Lost Valley Christian/C. 18-26

Other Azusa (Montview) 5-3 Won Workman 41-13

NORTHEAST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Bishop Union (High Desert) 7-1 Won Kern Valley 41-0

2. Rio Hondo Prep (Prep) 7-1 Won Flintridge Prep 49-0

3. Boron (Desert Mountain) 6-2* Bye Bye Bye

4. Mojave (Desert Mountain) 8-0* Won Desert Christian/L. 20-15

5. Salesian (Santa Fe) 7-2 Won St. Monica 51-3

6. Chadwick (Prep) 5-3 Won Viewpoint 26-20

7. St. Genevieve (Santa Fe) 6-2 Won Bell-Jeff 64-40

8. Desert Christian/L. (Desert Mountain) 6-2 Lost Mojave 15-20

9. Saddleback Valley Christian (San Joaquin) 8-0 Won Kilpatrick 41-18

10. Kern Valley (High Desert) 6-2 Lost Bishop Union 0-41

Other Desert (High Desert) 5-3 Lost California City 21-50

Other Mission College Prep (Freelance) 6-2 Lost Nipomo 13-41

Other California Military Institute (Arrowhead) 6-2 Won Ribet Academy 54-6

Other Poly/Pasadena (Prep) 5-3 Won Webb 26-21

* Includes 1 forfeit win.

NORTHERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Westlake (Marmonte) 8-0 Won Newbury Park 49-3

2. Oaks Christian (Marmonte) 6-2 Won Simi Valley 38-7

3. St. Bonaventure (Marmonte) 7-1 Won Thousand Oaks 50-8

4. Hart (Foothill) 6-2 Won Valencia/Valencia 19-14

5. Valencia/Valencia (Foothill) 4-4 Lost Hart 14-19

6. Canyon/Canyon Country (Foothill) 7-1 Won West Ranch 13-7

7. Quartz Hill (Golden) 6-2 Lost Knight 20-21

8. Thousand Oaks (Marmonte) 5-3 Lost St. Bonaventure 8-50

9. Moorpark (Marmonte) 5-3 Won Royal 35-21

10. Palos Verdes (Bay) 6-2 Won West Torrance 37-28

Other Highland (Golden) 7-1 Won Eastside 35-0

Other Mira Costa (Bay) 3-5 Won Peninsula 31-8

Other Knight (Golden) 3-5 Won Quartz Hill 21-20

Other Saugus (Foothill) 5-3 Won Golden Valley 36-27

NORTHWEST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Lompoc (Los Padres) 8-0 Won Templeton 28-0

2. St. Bernard (Del Rey) 8-0 Won Verbum Dei 63-26

3. Carpinteria (Tri-Valley) 7-1 Won Oak Park 33-21

4. Cabrillo/Lompoc (Los Padres) 7-1 Won Morro Bay 41-23

5. Santa Ynez (Los Padres) 5-3 Won Santa Maria 45-6

6. Bishop Montgomery (Del Rey) 5-3 Bye Bye Bye

7. Centennial/Compton (Pioneer) 6-2 Lost Torrance 30-34

8. Templeton (Los Padres) 4-3 Lost Lompoc 0-28

9. South Torrance (Pioneer) 4-4 Won Lawndale 47-18

10. Cantwell-Sacred Heart (Del Rey) 5-3 Won Don Bosco Tech 54-21

Other Don Bosco Tech (Del Rey) 6-3 Lost Cantwell Saced-Heart 21-54

Other Verbum Dei (Del Rey) 5-4 Lost St. Bernard's 26-63

Other El Segundo (Pioneer) 4-4 Won North Torrance 26-22

Other Torrance (Pioneer) 4-4 Won Centennial/Compton 34-30

Other Oak Park (Tri-Valley) 2-6 Lost Carpinteria 21-33

Other La Salle (Del Rey) 1-7 Won Mary Star of the Sea 49-20

PAC-5 DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Servite (Trinity) 7-1 Won St. John Bosco 35-27

2. Mission Viejo (South Coast) 6-2 Won San Clemente 29-21

3. Poly/Long Beach (Moore) 7-1 Won Millikan 54-0

4. Loyola (Serra) 7-1 Won Bishop Amat 14-3

5. Santa Margarita (Trinity) 7-1 Won JSerra 42-14

6. San Clemente (South Coast) 8-1 Lost Mission Viejo 21-29

7. St. John Bosco (Trinity) 6-2 Lost Servite 27-35

8. Alemany (Serra) 6-2 Won Crespi 30-28

9. Orange Lutheran (Trinity) 6-2 Won Mater Dei 28-0

10. Edison (Sunset) 6-2 Won Huntington Beach 20-14

Other Tesoro (South Coast) 6-2 Won Dana Hills 35-26

Other Crespi (Serra) 6-2* Lost Alemany 28-30

Other Lakewood (Moore) 6-3@ Won Jordan 46-24

Other Notre Dame/Sherman Oaks 5-3 Bye Bye Bye

Other Bishop Amat (Serra) 5-3 Lost Loyola 3-14

Other Fountain Valley (Sunset) 4-4 Won Marina 24-20

* Includes 1 forfeit win. @ Includes 1 forfeit loss.

SOUTHEAST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. West Covina (Hacienda) 7-1 Won Los Altos 42-24

2. Arcadia (Pacific) 6-2 Won Glendale 44-0

3. Mayfair (Suburban) 6-2 Won Bellflower 26-5

4. Santa Fe (Del Rio) 4-4 Won La Serna 23-8

5. La Serna (Del Rio) 6-2 Lost Santa Fe 8-23

6. Muir (Pacific) 5-3 Won Burroughs/Burbank 28-0

7. Pasadena (Pacific) 5-3 Won Hoover 49-19

8. Los Altos (Hacienda) 5-3 Lost West Covina 24-42

9. Diamond Ranch (Hacienda) 4-4 Bye Bye Bye

10. Bellflower (Suburban) 5-3 Lost Mayfair 5-26

Other El Rancho (Del Rio) 5-3 Won Pioneer 31-13

Other Crescenta Valley (Pacific) 5-3 Won Burbank 35-14

Other California (Del Rio) 5-3 Lost Whittier 14-28

Other Bonita (Hacienda) 4-4 Won Walnut 50-17

Other Diamond Bar (Hacienda) 4-4 Won Rowland 35-19

Other Burroughs/Burbank (Pacific) 4-4 Lost Muir 0-28

SOUTHERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Corona del Mar (Pacific Coast) 7-1 Won Woodbridge 31-30

2. Beckman (Pacific Coast) 6-2 Won University 24-21

3. Segerstrom (Golden West) 6-2 Won Westminster 49-21

4. Estancia (Orange Coast) 6-2 Won Saddleback 51-0

5. Rancho Alamitos (Garden Grove) 7-1 Won Garden Grove 41-14

6. Laguna Beach (Orange Coast) 7-1 Won Godinez 42-35

7. Irvine (Pacific Coast) 4-4 Won Northwood 29-28

8. Los Amigos (Garden Grove) 7-1 Won Santiago/G.G. 41-0

9. Costa Mesa (Orange Coast) 7-1 Won Calvary Chapel/S.A. 49-14

10. Santa Ana Valley (Orange) 6-2 Won Katella 25-21

Other University (Pacific Coast) 3-5 Lost Beckman 21-24

Other Woodbridge (Pacific Coast) 3-5 Lost Corona del Mar 30-31

SOUTHWEST DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Villa Park (Century) 8-0 Won El Dorado 59-7

2. La Habra (Freeway) 5-3 Won Buena Park 42-7

3. Yorba Linda (Empire) 8-0 Won Valencia/Placentia 21-7

4. Laguna Hills (Sea View) 7-0 Won Aliso Niguel 35-14

5. El Toro (Sea View) 8-1 Won Capistrano Valley 28-27 (4 OT)

6. Tustin (Empire) 6-3 Won Cypress 42-21

7. Foothill (Century) 5-3 Bye Bye Bye

8. Cypress (Empire) 6-2 Lost Tustin 21-42

9. Esperanza (Century) 6-3 Won Canyon/Anaheim 42-3

10. Brea Olinda (Century) 7-1 Won El Modena 49-17

Other Troy (Freeway) 6-2 Won Fullerton 35-14

WESTERN DIVISION

RK SCHOOL (LEAGUE) REC. W/L OPPONENT SCORE

1. Chaminade (Mission) 7-1 Won St. Francis 31-13

2. Arroyo Grande (PAC-7) 8-1 Won Paso Robles 35-17

3. Serra (Mission) 6-2 Won St. Paul 21-14

4. Ventura (Channel) 9-0 Won Santa Barbara 34-14

5. Dominguez (San Gabriel Valley) 6-2 Won Gahr 48-17

6. St. Paul (Mission) 6-2 Lost Serra 14-21

7. Santa Monica (Ocean) 7-1 Won Morningside 27-7

8. Culver City (Ocean) 6-2 Won Hawthorne 43-20

9. St. Francis (Mission) 6-2 Lost Chaminade 13-31

10. San Luis Obispo (PAC-7) 6-2 Won Atascadero 17-14

Other Atascadero (PAC-7) 5-3 Lost San Luis Obispo 14-17

Other Righetti (PAC-7) 4-3 Bye Bye Bye