<
>

Mayor's Cup preview

WHO: The Mayor's Cup

WHEN: Friday, 5 p.m. and 7 p.m.

WHERE: City College of New York

WHY THIS GAME IS IMPORTANT: The best of the Public Schools Athletic League's seniors will meet on Friday at City College of New York. The girls game is first and will feature the Bronx/Queens team against the Brooklyn/Manhattan/Staten Island squad at 5 p.m. The boys game pitting the Bronx/Queens team against the Brooklyn/Manhattan/Staten Island unit is scheduled to tip at 7 p.m.

THE COACHING STAFFS

Girls Bronx/Queens: Stephen Tsai (Francis Lewis), William Mann (Mott Haven), Odaly Aponte (InTech)

Girls Brooklyn/Manhattan/Staten Island: Kareem Benson (Lafayette), Katie Jungers (Lab Museum United)

Boys Bronx/Queens: Billy Turnage (Wings), Chuck Granby (Campus Magnet), Harley Watsein (LIC)

Boys Brooklyn/Manhattan/Staten Island: Mike Crump (Wadleigh), Rich Buckheit (Curtis), Everett Kelley (Westhinghouse)

THE TEAMS

BRONX/QUEENS GIRLS

JFK guard Deaisia Acklin

Queens HS of Teaching guard/forward Samantha Bond

Francis Lewis guard Jasmine Davis

Gompers forward Amanda Guareno

Mott Haven guard Shaakira Harewood

Bayside forward Ashley Mitchell

InTech center Ana Morel

Wings forward Tyler Moses

Grover Cleveland guard Jennifer Navarro

Hillcrest forward Danielle Pearce

Truman forward Krystal Pearson

Queens Vocational guard/forward Shakirra Smith

Morrisania forward Ogechukwu Uwanaka

American Studies center Lismelia Vargas

BROOKLYN/MANHATTAN/STATEN ISLAND GIRLS

MSIT forward Kaitlyn Astel

Brooklyn Technical forward Crystal Barnes

MLK forward Sabrina Fletcher

Baruch guard/forward Destiny Freeman

Wagner guard Safiyah Goffney

Murry Bergtraum guard Shequana Harris

Pace forward Ashley Johnson

Lincoln guard Erica Juarbe

Lafayette guard Jasley Mejia

Goldstein guard Danielle Natoli

Bedford Academy center Brianna Perlmutter

Lab Museum United forward Ashanti Plummer

South Shore guard Shelby Powell

Grand Street forward Quanisha Ratley

Beacon gaurd Maya Wasowicz

BRONX/QUEENS BOYS

Beach Channel forward Ismail Abdullah

JFK forward Muhammed Ahmed

Bayside guard Uzonna Akazi

Stevenson guard/forward Davon Anderson

South Bronx Prep guard Maurice Bailey

Campus Magnet forward Samuel Durodola

Bronx HS of Science guard Jack Edelman

HS for Construction guard/forward Harry Eromosele

Mott Haven forward Hakeem Grant

Cardozo forward Tajay Henry

Van Buren guard Brandon Howard

Wings guard Justin Jenkins

Forest Hills forward Arif Mehmetaj

Long Island City forward Arthur Santanna

Eagle Academy guard Najee Senior

Evander Childs guard Romaine Thomas

BROOKLYN/MANHATTAN/STATEN ISLAND BOYS

Roosevelt forward Robert Borusiewicz

Boys & Girls forward Leroy Fludd

Hunter guard/forward Sam Gordon

Jefferson guard Thaddeus Hall

Wadleigh guard Basil Harley

HS for Leadership & Public Service guard/forward Tyreek Jewell

Thurgood Marshall forward Malik Jones

Westinghouse forward Jonathan Jones

Global Studies/International Studies forward Arkeem Joseph

All City Leadership guard Carlton miller

Lafayette guard Bradley D. Oyley

Life Sciences forward Jason Perry Murray

Curtis guard DaShawn Richmond

HS Health Professions forward Gelvis Solano

CSIHS forward Quamaine Tomlin

Brooklyn Law & Techonlogy guard Ibrahima Toure

Transit Tech forward Richard Williams

W. 50th St. forward Lasalle Wright