European Champions League Glance

Updated: July 31, 2013, 5:01 PM ET
Associated Press

Home teams listed first

All Times EDT

QUALIFYING

FIRST ROUND

First Leg

Tuesday, July 2

Lusitanos (Andorra) 2, EB/Streymur (Faeroe Islands) 2

Shirak (Armenia) 3, Tre Penne Galazzano (San Marino) 0

Second Leg

Tuesday, July 9

EB/Streymur (Faeroe Islands) 5, Lusitanos (Andorra) 1, EB/Streymur advanced 7-3 on aggregate

Tre Penne (San Marino) 1, Shirak (Armenia) 0, Shirak advanced on 3-1 aggregate

SECOND ROUND

First Leg

Tuesday, July 16

BATE Borisov (Belarus) 0, Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1

Birkirkara (Malta) 0, Maribor (Slovenia) 0

Dinamo Tbilisi (Georgia) 6, EB/Streymur (Faeroe Islands) 1

Ekranas (Lithuania) 0, FH Hafnarfjordur (Iceland) 1

Fola Esch (Luxembourg) 0, Dinamo Zagreb (Croatia) 5

Sheriff Tiraspol (Moldova) 1, Sutjeska Niksic (Montenegro) 1

Steaua Bucharest (Romania) 3, Vardar (Macedonia) 0

Viktoria Plzen (Czech Republic) 4, Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) 3

Wednesday, July 17

Cliftonville (Northern Ireland) 0, Glasgow Celtic (Scotland) 3

Elfsborg (Sweden) 7, Daugava Daugavpils (Latvia) 1

Gyor (Hungary) 0, Maccabi Tel Aviv (Israel) 2

HJK Helsinki (Finland) 0, Nomme Kalju (Estonia) 0

Neftchi Baku (Azerbaijan) 0, Skenderbeu Korce (Albania) 0

Shirak (Armenia) 1, Partizan (Serbia) 1

Sligo Rovers (Ireland) 0, Molde (Norway) 1

Slovan Bratislava (Slovakia) 2, Ludogorets (Bulgaria) 1

The New Saints (Wales) 1, Legia Warsaw (Poland) 3

Second Leg

Tuesday, July 23

Daugava Daugavpils (Latvia) 0, Elfsborg (Sweden) 4, Elfsborg advanced on 11-1 aggregate

Dinamo Zagreb (Croatia) 1, Fola Esch (Luxembourg) 0, Dinamo Zagreb advanced on 6-0 aggregate

EB/Streymur (Faeroe Islands) 1, Dinamo Tbilisi (Georgia) 3, Dinamo Tbilisi advanced on 9-2 aggregate

FH Hafnarfjordur (Iceland) 2, Ekranas (Lithuania) 1, FH Hafnarfjordur advanced on 3-1 aggregate

Glasgow Celtic (Scotland) 2, Cliftonville (Northern Ireland) 0, Glasgow Celtic advanced on 5-0 aggregate

Maccabi Tel Aviv (Israel) 2, Gyor (Hungary) 1, Maccabi Tel Aviv advanced on 4-1 aggregate

Molde (Norway) 2, Sligo Rovers (Ireland) 0, Molde advanced on 3-0 aggregate

Nomme Kalju (Estonia) 2, HJK Helsinki (Finland) 1, Nomme Kalju advanced on 2-1 aggregate

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1, BATE Borisov (Belarus) 0, Shakhter Karagandy advanced on 2-0 aggregate

Skenderbeu Korce (Albania) 1, Neftchi Baku (Azerbaijkan) 0, OT, Skenderbeu Korce advanced on 1-0 aggregate

Sutjeska Niksic (Montenegro) 0, Sheriff Tiraspol (Moldova) 5, Sheriff Tiraspol advanced on 6-1 aggregate

Vardar (Macedonia) 1, Steaua Bucharest (Romania) 2, Steaua Bucharest advanced on 5-1 aggregate

Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) 1, Viktoria Plzen (Czech Republic) 2, Viktoria Plzen advanced on 6-4 aggregate

Wednesday, July 24

Legia Warsaw (Poland) 1, The New Saints (Wales) 0, Legia Warsaw advanced 4-1 on aggregate

Ludogorets (Bulgaria) 3, Slovan Bratislava (Slovenia) 0, Ludogorets advanced 4-2 on aggregate

Maribor (Slovenia) 2, Birkirkara (Malta) 0, Maribor advanced 2-0 on aggregate

Partizan Belgrade (Serbia) 1, Shirak (Armenia) 1; 1-1 aggregate; Partizan Belgrade advanced on 1-0 away goals

THIRD ROUND

First Leg

Tuesday, July 30

League Route

Lyon (France) 1, Grasshoppers (Switzerland) 0

Nordsjaelland (Denmark) 0, Zenit St. Petersburg (Russia) 1

PAOK (Greece) 0, Metalist Kharkiv (Ukraine) 2

PSV Eindhoven (Netherlands) 2, Zulte Waregem (Belgium) 0

Champions Route

Austria Vienna (Austria) 1, FH Hafnarfjaroar (Iceland) 0

Basel (Switzerland) 1, Maccabi Tel-Aviv (Israel) 0

Dinamo Tbilisi (Georgia) 0, Steaua Bucharest (Romania) 2

Dinamo Zagreb (Croatia) 1, Sheriff Tiraspol (Moldova) 0

Nomme Kalju (Estonia) 0, Viktoria Plzen (Czech Republic) 4

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 3, Skenderbeu Korce (Albania) 0

Wednesday, July 31

League Route

Salzburg (Austria) 1, Fenerbahce (Turkey) 1

Champions Route

APOEL (Cyprus) 1, Maribor (Slovenia) 1

Molde (Norway) 1, Legia Warsaw (Poland) 1

Ludogorets Razgrad (Bulgaria) 2, Partizan Belgrade (Serbia) 1

Glasgow Celtic (Scotland) 1, Elfsborg (Sweden) 0

Second Leg

Tuesday, Aug. 6

League Route

Fenerbahce (Turkey) vs. Salzburg (Austria), 2:45 p.m.

Grasshoppers (Switzerland) vs. Lyon (France), 3 p.m.

Champions Route

Maccabi Tel Aviv (Israel) vs. Basel (Switzerland), 1 p.m.

Steaua Bucharest (Romania) vs. Dinamo Tbilisi (Georgia), 1:45 p.m.

Maribor (Slovenia) vs. APOEL (Cyprus), 2 p.m.

Skenderbeu Korce (Albania) vs. Shakhter Karagandy (Kazakhstan), 2 p.m.

Partizan Belgrade (Serbia) vs. Ludogorets Razgrad (Bulgaria), 2:45 p.m.

Wednesday, Aug. 7

League Route

FH Hafnarfjordur (Iceland) vs. Austria Vienna (Austria), Noon

Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Nordsjaelland (Denmark), Noon

Metalist Kharkiv (Ukraine) vs. PAOK Thessaloniki (Greece), 1 p.m.

Zulte Waregem (Belgium) vs. PSV Eindhoven (Netherlands), 2:45 p.m.

Champions Route

Sheriff Tiraspol (Moldova) vs. Dinamo Zagreb (Croatia), 1 p.m.

Elfsborg (Sweden) vs. Glasgow Celtic (Scotland), 1:45 p.m.

Viktoria Plzen (Czech Republic) vs. Nomme Kalju (Estonia), 2:15 p.m.

Legia Warsaw (Poland) vs. Molde (Norway), 2:45 p.m.


Copyright 2013 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index

SPONSORED HEADLINES

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.