<
>

Fairfield's Pugh posts triple win at Grant HS All-Comers (2/11)

By Rich Gonzalez

Editor, ESPNHS/DyeStatCal

(February 11, 2012) -- Fairfield senior Daje Pugh, who formall committed to attend the University of Washington for college, swept three individual events at Saturday's Grant High School All-Comers Meet in Sacramento.

Pugh handily won the 55-meter high hurdles in 8.33 seconds, clocked a strong 58.49 to win the 400-meter dash, then closed out her day of individual events with a 25.60 triumph in the 200 meters.


Grant Union High School
All-Comers Results

Event 2 Boys 55 Meter Hurdles seniors
Name Team Finals
Finals
1 Baskauskas, Ed Unattached 10.54
2 henderson, Gary Unattached 11.31

Event 3 Women 55 Meter Hurdles girls
Name Team Finals
Finals
1 Pugh, Daje Unattached 8.33
2 Sherman, Amanda Unattached 10.53
3 Rich, Bailey Unattached 10.60

Event 3 Boys 55 Meter Hurdles girls
Name Team Finals
Finals
1 Mackenzie, Arnold Unattached 9.50

Event 4 Boys 55 Meter Hurdles boys
Name Team Finals
Finals
1 Lundquist, Adam Unattached 8.03
2 Watson, Kelvin Unattached 8.70

Event 5 Women 1500 Meter Run youth
Name Team Finals
Finals
1 Adbur-Rahim, Simone Unattached 5:20.82
2 Terry, Mia Unattached 5:34.55
3 king, Tasia Unattached 5:34.60
4 McGee, Serena Unattached 5:57.68
5 Pereira, Marisella Unattached 5:57.74

Event 5 Boys 1500 Meter Run youth
Name Team Finals
Finals
1 Lawrence, jordan Unattached 5:07.18
2 Weary, kendall Unattached 5:23.62
3 Wenceslau, Jadan Unattached 6:13.53

Event 6 Women 1500 Meter Run high School/
Name Team Finals
Finals
4 Peterson, Kerrie Unattached 5:39.56
5 Blackwell, Veronica Unattached 5:50.58
6 Valadez, Sarah Unattached 5:54.76
7 Swingle, Jessica Unattached 6:26.71
8 Aka, RoseLine Unattached 6:33.58

Event 6 Boys 1500 Meter Run high School/
Name Team Finals
Finals
1 Groves, Zachary Unattached 4:50.13
2 McKay, Keiran Unattached 5:08.80
3 Sup, john Unattached 5:14.50

Event 7 Boys 1600 Meter Run high School/
Name Team Finals
Finals
1 Sean, jagerson Unattached 4:56.43
2 Buinierich, Dima Unattached 4:57.76
3 Chance, Edward Unattached 5:18.61
4 Jagerson, Ken Unattached 5:20.10
5 Benson, Lucas Unattached 7:30.33

Event 8 Boys 400 Meter Dash high School/
Name Team Finals
Finals
1 Torrence, Nicholas Unattached 52.49
2 Barnes, Nathan Unattached 53.07
3 Jackson, DJ Unattached 56.31

4 Rogers, Steven Unattached 56.35

5 Ambriz, Niko Unattached 57.57

6 Garalde, David Unattached 59.06

7 bentley, Prince Unattached 1:01.28

8 Dike, Vgo Unattached 1:01.41

9 Saruary, Omaid Unattached 1:01.97

10 Dolinar, Dillon Unattached 1:02.12

11 Bairfield, William Unattached 1:09.53

Event 9 Women 400 Meter Dash youth

Name Team Finals

Finals

1 James, Lourde Unattached 1:06.21

Event 9 Boys 400 Meter Dash youth

Name Team Finals

Finals

1 King, Taejon Unattached 1:01.75

2 Jones, Marcelius Unattached 1:04.13

3 Hammonds, harold Unattached 1:08.14

4 Elisara, Avery Unattached 1:12.12

5 Foye, Khalil Unattached 1:14.50

6 Garcia, Anthony Unattached 1:17.70

7 Wenceslau, Jadan Unattached 1:26.48

8 Loud, Kyon Unattached 1:29.69

9 tate, Isaiah Unattached 1:33.40

Event 10 Women 400 Meter Dash girls

Name Team Finals

Finals

1 Smith, Amari Unattached 1:03.22

2 Howard, Amor Unattached 1:06.11

3 Smith, Kara Unattached 1:07.41

4 Ford, Kayla Unattached 1:07.63

5 Bridges, Alexis Unattached 1:08.88

6 Terry, Nicole Unattached 1:09.49

7 harris, Jade Unattached 1:12.67

8 Lockhart, jaelyn Unattached 1:13.99

9 Fortenberry, Valencia Unattached 1:14.95

10 Ford, Daysha Unattached 1:16.14

Finals ... (Event 10 Women 400 Meter Dash girls)

Name Team Finals

11 Weng, Kasianria Unattached 1:16.86

12 Ford, jordann Unattached 1:17.52

13 Poole, Nyla Unattached 1:19.04

15 Fortenburg, Vanessa Unattached 1:24.52

17 Miles, Saniyah Unattached 1:43.41

Event 10 Boys 400 Meter Dash girls

Name Team Finals

Finals

16 Sheppard, Shane-Nicole Unattached 1:31.39

Event 11 Women 400 Meter Dash girls h2/3

Name Team Finals

Finals

1 Pugh, Daje Unattached 58.49

2 McCall, Natsumi Unattached 1:02.74

3 Davis, Hannah Unattached 1:04.34

4 Bryant, Malia Unattached 1:04.61

5 Mullen, Breanna Unattached 1:06.49

7 Walker, Sierra Unattached 1:08.82

8 Wattias, Dominique Unattached 1:09.88

9 Mitchell, Cheyenne Unattached 1:10.62

10 Sanchez, Gracie Unattached 1:14.40

11 McNamara, Shannon Unattached 1:14.48

Event 11 Boys 400 Meter Dash girls h2/3

Name Team Finals

Finals

6 Thompson, Troi Unattached 1:08.72

Event 14 Women 60 Meter Dash youth

Name Team Finals

Finals

3 Fortenberry, Valencia Unattached 9.60

4 Lockhart, jaelyn Unattached 9.64

5 Merritt, Mia Unattached 10.59

8 Fortenburg, Vanessa Unattached 11.02

10 Miles, Saniyah Unattached 11.68

Event 14 Boys 60 Meter Dash youth

Name Team Finals

Finals

1 Thompson, Jacob Unattached 9.30

2 Wilson Jr., Carlos Unattached 9.54

6 Spagner, Shawn Unattached 10.65

7 Spagner, Gregory Unattached 10.69

9 tate, Isaiah Unattached 11.41

11 Spagner, Avery Unattached 15.38

12 Reed III, Lynn Unattached 17.72

Event 16 Women 100 Meter Dash youth girls

Name Team Finals

Finals

1 Ford, Kayla Unattached 14.44

2 Dates, Tyanna Unattached 15.63

3 Foye, Ashliegh Unattached 15.66

4 Poole, Nyla Unattached 15.99

5 Jett, Aja Unattached 16.30

6 Ford, Daysha Unattached 16.71

7 Weary, Kelia Unattached 17.33

8 Jett, Josie Unattached 18.22

9 Miles, Saniyah Unattached 19.30

Event 16 Boys 100 Meter Dash youth girls

Name Team Finals

Finals

1 Sheppard, Shane-Nicole Unattached 18.17

Event 17 Boys 100 Meter Dash youth boys

Name Team Finals

Finals

1 Thompson, Jacob Unattached 15.19

2 Elisara, Avery Unattached 15.31

3 Wilson Jr., Carlos Unattached 15.88

4 Garcia, Anthony Unattached 16.14

5 Loud, Kyon Unattached 18.88

6 tate, Isaiah Unattached 19.50

Event 18 Women 100 Meter Dash hs boys

Name Team Finals

Finals

1 Smith, Jacey Unattached 11.68

2 Konda, Chatanya Unattached 12.61

3 Van Dyke, Renee Unattached 13.18

Event 18 Boys 100 Meter Dash hs boys

Name Team Finals

Finals

1 Sadler, Norman Unattached 11.52

2 Munoz, DeVante Unattached 11.63

3 Carter, Marquise Unattached 11.64

4 Lampley, Trevon Unattached 11.68

5 Stallings, Hasuan Unattached 11.70

6 Dosty, DeAngelo Unattached 11.93

7 Sanders, Damion Unattached 11.98

8 Green, Marcus Unattached 12.10

9 Pruit, Malik Unattached 12.15

10 Payne Jr., Brian Unattached 12.19

11 Martin, Dequan Unattached 12.32

12 Rios, Aaron Unattached 12.35

13 Walson, Todd Unattached 12.36

14 Hatch III, Jimmy Unattached 12.37

15 Garalde, David Unattached 12.42

16 Woldeyes, Samuel Unattached 12.44

16 Sanders, Robert Unattached 12.44

18 Negash, Nebill Unattached 12.48

19 Hampton, Millard Unattached 12.51

20 Dike, Vgo Unattached 12.87

21 York, Brandon Unattached 12.88

22 Barrows, Morgon Unattached 13.07

23 Hanock, jonathan Unattached 17.29

Event 19 Women 100 Meter Dash hs girls

Name Team Finals

Finals

1 Nielson, Kendal Unattached 12.81

1 Collier, Beonna Unattached 12.95

2 Winters, Desiree Unattached 13.12

3 Dike, Chinyere Unattached 13.28

4 Mullen, Breanna Unattached 13.99

5 Sadler, Aaliyah Unattached 14.27

6 Singin, Rayd Unattached 14.45

7 Evans, Myeshieka Unattached 15.32

8 Elgarico, Malaya Unattached 15.72

9 yang, Daisy Unattached 16.10

10 Delaney, Andrea Unattached 17.02

Event 19 Boys 100 Meter Dash hs girls

Name Team Finals

Finals

2 Dennis, Carlos Unattached 14.34

Event 20 Women 800 Meter Run hs girls

Name Team Finals

Finals

1 Corrigan, Kassandra Unattached 2:24.07

2 Williamson, Sabrina Unattached 2:33.53

3 Collier, Beonna Unattached 2:34.01

4 Peterson, Kerrie Unattached 2:45.91

5 Blackwell, Veronica Unattached 2:46.45

6 Valadez, Sarah Unattached 2:46.69

7 Hernandez, Desiree Unattached 2:53.63

8 Aka, RoseLine Unattached 3:04.53

9 Salazar, Carissa Unattached 3:06.73

10 McNamara, Shannon Unattached 3:06.90

11 Swingle, Jessica Unattached 3:13.90

Event 21 Boys 800 Meter Run hs boys

Name Team Finals

Finals

1 Patrick, Jagerson Unattached 2:05.03

2 Mercado, Tyler Unattached 2:07.33

3 Jackson, DJ Unattached 2:17.56

4 McKay, Keiran Unattached 2:41.56

5 Bairfield, William Unattached 2:58.78

Event 22 Women 800 Meter Run youth

Name Team Finals

Finals

2 James, Lourde Unattached 2:30.10

Event 22 Boys 800 Meter Run youth

Name Team Finals

Finals

1 Jones, Marcelius Unattached 2:28.34

3 Thompson, Jacob Unattached 3:05.24

4 Wenceslau, Jadan Unattached 3:24.76

Event 23 Boys 300 Meter Hurdles hs boys

Name Team Finals

Finals

1 Watson, Kelvin Unattached 48.56

Event 24 Women 300 Meter Hurdles hs girls

Name Team Finals

Finals

1 Mahoney, Melissa Unattached 48.61

4 Sherman, Amanda Unattached 50.76

5 Shiffit, Blayne Unattached 50.82

6 Rich, Bailey Unattached 1:00.97

Event 24 Boys 300 Meter Hurdles hs girls

Name Team Finals

Finals

2 Moss, bailey Unattached 49.44

3 Mackenzie, Arnold Unattached 50.73

Event 26 Boys Long Jump

Name Team Finals

Finals

1 Serrano, Anthony Unattached 19-04.50

2 Payne Jr., Brian Unattached 18-02.50

3 Sanders, Robert Unattached 18-01.50

4 Butler, Kimball Unattached 14-06.00

5 Akhtar, Muhammad Unattached 13-11.00

6 Amin, Faizus Unattached 13-04.50

7 Arquisola, Karlo Unattached 11-06.50

8 Wilson Jr., Carlos Unattached 10-05.00

Event 27 Women 1600 Meter Run hs girls

Name Team Finals

Finals

1 Kiteck, Susannah Unattached 6:02.53

2 Hernandez, Desiree Unattached 6:23.43

3 Salazar, Carissa Unattached 6:45.37

4 Alger, Brooke Unattached 7:02.46

5 McNamara, Kasey Unattached 7:25.70

6 Silver, Julia Unattached 7:34.65

Event 28 Boys 60 Meter Dash master

Name Team Finals

Finals

1 Ewakaya, Makini Unattached 7.91

2 Spagnei, Jamie Unattached 8.87

3 henderson, Gary Unattached 10.82

Event 29 Women 800 Meter Run youth girls

Name Team Finals

Finals

1 Smith, Amari Unattached 2:34.55

2 Smith, Kara Unattached 2:38.46

3 Adbur-Rahim, Simone Unattached 2:42.41

4 Terry, Mia Unattached 2:49.61

6 johnson, joy Unattached 2:53.70

Finals ... (Event 29 Women 800 Meter Run youth girls)

Name Team Finals

7 Pereira, Marisella Unattached 2:55.17

8 Merritt, Mia Unattached 3:06.90

9 Ford, jordann Unattached 3:34.28

10 Ford, Daysha Unattached 3:43.21

Event 29 Boys 800 Meter Run youth girls

Name Team Finals

Finals

5 Weary, kendall Unattached 2:52.60

Event 30 Boys 200 Meter Dash youth boys

Name Team Finals

Finals

1 King, Taejon Unattached 27.39

2 Hammonds, harold Unattached 30.13

3 Elisara, Avery Unattached 31.45

4 Thompson, Jacob Unattached 31.47

5 Foye, Khalil Unattached 32.81

6 Garcia, Anthony Unattached 33.90

7 Loud, Kyon Unattached 39.71

Event 31 Women 200 Meter Dash youth girls

Name Team Finals

Finals

1 Ford, Kayla Unattached 28.74

2 Terry, Nicole Unattached 29.03

3 Howard, Amor Unattached 29.69

4 Bridges, Alexis Unattached 29.96

5 harris, Jade Unattached 30.18

6 Lockhart, jaelyn Unattached 31.55

7 Foye, Ashliegh Unattached 31.61

8 Fortenberry, Valencia Unattached 32.15

9 Dates, Tyanna Unattached 32.86

10 Poole, Nyla Unattached 33.06

12 Weng, Kasianria Unattached 34.86

13 Merritt, Mia Unattached 34.93

14 Fortenburg, Vanessa Unattached 35.46

15 Ford, jordann Unattached 35.77

16 Weary, Kelia Unattached 36.10

Event 31 Boys 200 Meter Dash youth girls

Name Team Finals

Finals

11 Abdur-Rahim, jordin Unattached 34.64

17 Sheppard, Shane-Nicole Unattached 40.07

Event 32 Boys 200 Meter Dash hs boys

Name Team Finals

Finals

1 Torrence, Nicholas Unattached 23.34

2 Serrano, Anthony Unattached 23.45

3 Lampley, Trevon Unattached 23.60

4 Dosty, DeAngelo Unattached 23.75

5 Dana, James Unattached 23.84

6 Barnes, Nathan Unattached 23.89

7 Green, Marcus Unattached 24.00

8 York, Brandon Unattached 24.43

9 Negash, Nebill Unattached 24.60

10 Martinez, Isaac Unattached 24.65

11 Sanders, Damion Unattached 24.74

12 Pruit, Malik Unattached 24.75

13 Woldeyes, Samuel Unattached 25.19

14 Martin, Dequan Unattached 25.26

15 Walson, Todd Unattached 25.36

16 Butler, Kimball Unattached 25.43

17 Hatch III, Jimmy Unattached 25.44

18 Garalde, David Unattached 25.61

19 Ambriz, Niko Unattached 26.33

20 Hanock, jonathan Unattached 35.69

Event 33 Girls 200 Meter Dash hs girls

Name Team Finals

Finals

1 Pugh, Daje Unattached 25.60

2 Nielson, Kendal Unattached 26.14

3 McCall, Natsumi Unattached 26.35

4 Brown, Olivia Unattached 27.31

5 Weems, Joy Unattached 27.40

6 Bryant, Malia Unattached 28.03

7 Davis, Hannah Unattached 28.09

8 McNamara, Kasey Unattached 29.28

9 Delaney, Andrea Unattached 29.88

10 Walker, Sierra Unattached 30.11

11 Evans, Myeshieka Unattached 31.22

12 Greene, Sasha Unattached 33.24

Event 36 Women 3200 Meter Run youth boys

Name Team Finals

Finals

2 king, Tasia Unattached 12:52.63

3 McGee, Serena Unattached 13:46.68

Event 36 Boys 3200 Meter Run youth boys

Name Team Finals

Finals

1 Lawrence, jordan Unattached 11:45.09

Event 37 Women Discus Throw

Name Team Finals

Finals

6 Van Dyke, Renee Unattached 97-05

12 Little, Dana Unattached 74-06.50

13 Van Dyke, Xela Unattached 71-04

17 Paea, Sharron Unattached 64-05

19 Paulo, Janelle Unattached 53-05

20 Archuleta, Renee Unattached 51-09

21 Alford, Nora Unattached 16-06

Event 37 Boys Discus Throw

Name Team Finals

Finals

1 Wuest, Gary Unattached 115-00

2 Mann, Bryce Unattached 114-09.50

3 Bell, Andrew Unattached 108-09.50

4 Zimmerie, William Unattached 108-05

5 Paine, Randall Unattached 105-08

7 Paulo, Darrin Unattached 86-06.50

8 Tupai, Sam Unattached 83-09

9 Loera, Johnny Unattached 82-05

10 Nasilasik, Lorima Unattached 81-05

11 Dennis, Carlos Unattached 78-07.50

14 Lo, Peter Unattached 68-01.50

15 Matavia, Shawn Unattached 66-05

16 Duncan, Trevon Unattached 66-00

18 Redd, Keiroughn Unattached 57-04

Event 38 Women Shot Put

Name Team Finals

Finals

6 Van Dyke, Renee Unattached 33-08.50

10 Van Dyke, Xela Unattached 29-09.50

17 Little, Dana Unattached 24-04.00

18 Paulo, Janelle Unattached 23-00.00

19 Archuleta, Renee Unattached 17-00.00

Event 38 Boys Shot Put

Name Team Finals

Finals

1 Zimmerie, William Unattached 36-00.00

2 Matavia, Shawn Unattached 34-06.50

3 Paine, Randall Unattached 34-03.50

4 Dennis, Carlos Unattached 34-00.00

5 Bell, Andrew Unattached 33-09.00

7 Mann, Bryce Unattached 32-09.00

8 Tupai, Sam Unattached 31-08.00

9 Paulo, Darrin Unattached 30-03.00

11 Lo, Peter Unattached 29-07.50

12 Duncan, Trevon Unattached 28-05.00

13 Nasilasik, Lorima Unattached 28-03.00

14 Loera, Johnny Unattached 28-00.00

15 Miller, Dustin Unattached 27-03.50

16 Redd, Keiroughn Unattached 24-06.50

Event 44 Women Triple Jump

Name Team Finals

Finals

1 Ramirez, becky Unattached 31-01.50

Event 45 Women High Jump

Name Team Finals

Finals

3 Van Dyke, Renee Unattached 5-00.00

Event 45 Boys High Jump

Name Team Finals

Finals

1 Carter, Marquise Unattached 6-00.00

2 Hampton, Millard Unattached 5-10.00

3 Pruit, Malik Unattached 5-00.00