<
>

2008 Northern Divisional - Day Three Results

2008 Federation Nation - 2008 Northern Divisional 08/13-08/15 Lake Winnebago, Oshkosh Wisc.
(BOATER) Standings Day 3

Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$

1. Brad Wall Clarksville, Ohio (OH) 14 44-14
2. Brady Farrell Fort Atkinson, Wisc. (WI) 15 36-15
3. Brian Hensley Edwardsburg, Mich. (IN) 15 36-11
4. Rick Billings Rochester, Minn. (MN) 15 34-10
5. Bill Ludenia Brainerd, Minn. (MN) 14 33-08
6. Jim Barczak Fremont, Wisc. (WI) 15 33-05
7. Richard Lindgren Lakeville, Minn. (MN) 15 32-15
8. Chris Johnson Appleton, Wisc. (WI) 12 31-08
9. Todd Thompson Newark, Ohio (OH) 14 30-08
10. Shane Oltjenbruns Neligh, Neb. (SD) 15 29-14
11. Kent Miller Byron, Mich. (MI) 14 29-07
12. Fred Tietz Croton, Ohio (OH) 13 29-04
13. Barry Wolf Green Bay, Wisc. (WI) 13 27-13
14. John Burmeister New London, Wisc. (WI) 13 27-07
15. Bob Bruick Ft Wayne, Ind. (IN) 12 27-04
16. Robert Adams Fredericktown, Ohio (OH) 13 27-00
17. Ted Prisbe Harsens Island, Mich. (MI) 14 26-08
17. Rick Hemesath Ossian, Iowa (MN) 12 26-08
19. Kenny French Brookville, Ind. (IN) 10 25-14
20. Richard Campitelli Athens, Ohio (OH) 12 25-01
21. Jim Powers Crystal Lake, Ill. (WI) 12 24-15
22. Dean Capra Blaine, Minn. (MN) 12 24-12
23. Terry Fitzpatrick Waukon, Iowa (IA) 12 24-09
24. Corey Peterson Yankton, S.D. (SD) 11 24-07
25. Miles Coffin Des Moines, Iowa (IA) 11 24-00
26. Randy Burch Ladysmith, Wisc. (WI) 12 23-06
27. Josh Miller Chippewa Falls, Wisc. (WI) 13 23-03
27. Andy Sommerfelt Denver, Iowa (IA) 11 23-03
29. Troy Sitar Lawrence, Mich. (MI) 12 23-02
30. Chris Jung Chaska, Minn. (MN) 11 23-01
31. Jim O'Malley Elmhurst, Ill. (IL) 10 23-00
32. Nicholas Gross Watkins, Minn. (MN) 13 22-13
32. Eric Burdette Richmond, Ind. (IN) 11 22-13
32. Robert Smith New Hartford, Iowa (IA) 10 22-13
35. Richard Wiehe Mansfield, Ohio (OH) 11 22-12
36. Chip Swindell Bluffton, Ind. (IN) 11 22-06
37. Tom Ondras New London, Ill. (IL) 10 21-08
38. Peter Tuls Grand Haven, Mich. (MI) 8 20-09
39. Geoff Williams New London, Wisc. (WI) 9 20-07
40. Steve Huegerich Coon Rapids, Iowa (IA) 10 19-13
41. Mark Loftis Ivesdala, Ill. (IL) 11 19-11
41. Bobby Nelson Fulton, Ind. (IN) 10 19-11
43. Todd Hahn Heath, Ohio (OH) 10 18-13
43. Steve Strope Orchard, Neb. (SD) 9 18-13
45. Andy Jenkins Elkhart, Ind. (IN) 10 18-12
46. David Demott Otisville, Mich. (MI) 9 18-00
47. Chuck Steinbauer Brainerd, Minn. (MN) 9 17-13
48. Richard Rasmussen Willowbrook, Ill. (IL) 9 17-10
49. Kelly Star Chief Rosebud, S.D. (SD) 9 17-08
49. Garry Williams Swarts Creek, Mich. (MI) 9 17-08
51. Robert Luttke Stevensville, Mich. (MI) 7 17-02
52. Blair Gordan Marion, Iowa (IA) 8 16-13
53. Brian Runyon Mc Arthur, Ohio (OH) 8 16-08
54. Mike Anderson Martin, S.D. (SD) 8 16-07
55. Chad Ekroth Yankton, S.D. (SD) 10 16-06
56. Shawn Kellough Chillicothe, Ohio (OH) 8 16-03
57. Shawn Green Battle Creek, Mich. (MI) 7 16-02
58. Tim Clark Canton, Ohio (OH) 8 15-07
59. Donald Curtis Box Elder, S.D. (SD) 7 15-03
60. Joshua Fouty Newark, Ohio (OH) 9 14-15
60. Chad Kastembauer Mora, Minn. (MN) 8 14-15
60. Chris Timm Campbells Port, Wisc. (WI) 6 14-15
63. Brian Feutz Ada, Mich. (MI) 9 14-12
63. John Grimm Churubusco, Ind. (IN) 7 14-12
65. Brian Alexander Avon, Ind. (IN) 8 14-09
66. Randy Jo Keith Monticello, Ill. (IL) 7 14-08
67. Vaughn Capasso Carol Stream, Ill. (IL) 7 14-07
68. Kevin Rebouche Frankfort, Ill. (IL) 8 14-05
69. Jeremy Crawford Palo, Iowa (MN) 7 14-02
70. Don Bryan Mission, S.D. (SD) 6 14-01
71. Ed Rounsaville Indianapolis, Ind. (IN) 6 13-14
72. Ryan Brant Forest Lake, Minn. (MN) 6 13-11
73. Bob Sanquist Richmond, Minn. (MN) 8 13-08
74. Tom McMahon Calamus, Iowa (IA) 7 13-00
75. Brad Rockwood Knoxville, Iowa (IA) 7 12-11
76. William Geach East Jordan, Mich. (MI) 7 12-10
76. David Thompson Washington, Ill. (IL) 6 12-10
78. John Wenger Peru, Ind. (IN) 6 12-09
79. Allan Hall Brandon, S.D. (SD) 7 12-06
80. Shane Cowan Pierre, S.D. (SD) 6 11-14
80. Bob Garman Center Point, Iowa (IA) 5 11-14 $1,000.00
82. Jim Sullivan Strunberry Point, Iowa (IA) 6 11-10
83. Bill Parbs Brown Deer, Wisc. (WI) 5 10-12
84. Tim Partin Springboro, Ohio (OH) 5 10-06
85. Derald Bachmann Winner, S.D. (SD) 5 9-05
86. Steve Teel Walker, Iowa (IA) 4 9-01
87. Michael Nolan Grosse Ile, Mich. (MI) 5 8-14
88. Scott Miller Peru, Ill. (IL) 4 8-02
89. Michael Rubino Hoffman Est, Ill. (IL) 4 8-00
90. Edward Bohn Alsip, Ill. (IL) 3 6-15
91. Harry Heins Monona, Iowa (IA) 3 6-05
92. Eric Varner Carlock, Ill. (IL) 4 6-02
93. Paul Sacks Waterford, Mich. (MI) 3 5-04
94. Eric Stiles Gren Bay, Wisc. (WI) 2 3-13
95. Tracy Yourdon Elkhart, Ind. (IN) 2 3-09
96. Thomas Logue Tyndall, S.D. (SD) 2 3-07
-----------------------------------------------------------------------

Purolator Big Bass of Tournament
Bob Garman Center Point, Iowa (IA) 4-07 $1,000.00

-----------------------------------------------------------------------
Totals
Day #Limits #Fish Weight
1 40 322 684-03
2 24 267 559-01
3 24 277 574-01
----------------------------------
88 866 1817-05

TEAM STANDINGS Day 3
----------------------------------
State Lbs-Oz
1 WISCONSIN 278-07
2 MINNESOTA 272-04
3 OHIO 271-11
4 INDIANA 232-12
5 MICHIGAN 209-14
6 IOWA 195-12
7 SOUTH DAKOTA 189-11
8 ILLINOIS 166-14

INDIVIDUAL STANDINGS Day 3
-----------------------------------------------------------------------

WISCONSIN
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Brady Farrell Fort Atkinson, Wisc. 15 36-15
2 Jim Barczak Fremont, Wisc. 15 33-05
3 Chris Johnson Appleton, Wisc. 12 31-08
4 Barry Wolf Green Bay, Wisc. 13 27-13
5 John Burmeister New London, Wisc. 13 27-07
6 Jim Powers Crystal Lake, Ill. 12 24-15
7 Randy Burch Ladysmith, Wisc. 12 23-06
8 Josh Miller Chippewa Falls, Wisc. 13 23-03
9 Geoff Williams New London, Wisc. 9 20-07
10 Chris Timm Campbells Port, Wisc. 6 14-15
11 Bill Parbs Brown Deer, Wisc. 5 10-12
12 Eric Stiles Gren Bay, Wisc. 2 3-13

MINNESOTA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Rick Billings Rochester, Minn. 15 34-10
2 Bill Ludenia Brainerd, Minn. 14 33-08
3 Richard Lindgren Lakeville, Minn. 15 32-15
4 Rick Hemesath Ossian, Iowa 12 26-08
5 Dean Capra Blaine, Minn. 12 24-12
6 Chris Jung Chaska, Minn. 11 23-01
7 Nicholas Gross Watkins, Minn. 13 22-13
8 Chuck Steinbauer Brainerd, Minn. 9 17-13
9 Chad Kastembauer Mora, Minn. 8 14-15
10 Jeremy Crawford Palo, Iowa 7 14-02
11 Ryan Brant Forest Lake, Minn. 6 13-11
12 Bob Sanquist Richmond, Minn. 8 13-08

OHIO
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Brad Wall Clarksville, Ohio 14 44-14
2 Todd Thompson Newark, Ohio 14 30-08
3 Fred Tietz Croton, Ohio 13 29-04
4 Robert Adams Fredericktown, Ohio 13 27-00
5 Richard Campitelli Athens, Ohio 12 25-01
6 Richard Wiehe Mansfield, Ohio 11 22-12
7 Todd Hahn Heath, Ohio 10 18-13
8 Brian Runyon Mc Arthur, Ohio 8 16-08
9 Shawn Kellough Chillicothe, Ohio 8 16-03
10 Tim Clark Canton, Ohio 8 15-07
11 Joshua Fouty Newark, Ohio 9 14-15
12 Tim Partin Springboro, Ohio 5 10-06

INDIANA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Brian Hensley Edwardsburg, Mich. 15 36-11
2 Bob Bruick Ft Wayne, Ind. 12 27-04
3 Kenny French Brookville, Ind. 10 25-14
4 Eric Burdette Richmond, Ind. 11 22-13
5 Chip Swindell Bluffton, Ind. 11 22-06
6 Bobby Nelson Fulton, Ind. 10 19-11
7 Andy Jenkins Elkhart, Ind. 10 18-12
8 John Grimm Churubusco, Ind. 7 14-12
9 Brian Alexander Avon, Ind. 8 14-09
10 Ed Rounsaville Indianapolis, Ind. 6 13-14
11 John Wenger Peru, Ind. 6 12-09
12 Tracy Yourdon Elkhart, Ind. 2 3-09

MICHIGAN
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Kent Miller Byron, Mich. 14 29-07
2 Ted Prisbe Harsens Island, Mich. 14 26-08
3 Troy Sitar Lawrence, Mich. 12 23-02
4 Peter Tuls Grand Haven, Mich. 8 20-09
5 David Demott Otisville, Mich. 9 18-00
6 Garry Williams Swarts Creek, Mich. 9 17-08
7 Robert Luttke Stevensville, Mich. 7 17-02
8 Shawn Green Battle Creek, Mich. 7 16-02
9 Brian Feutz Ada, Mich. 9 14-12
10 William Geach East Jordan, Mich. 7 12-10
11 Michael Nolan Grosse Ile, Mich. 5 8-14
12 Paul Sacks Waterford, Mich. 3 5-04

IOWA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Terry Fitzpatrick Waukon, Iowa 12 24-09
2 Miles Coffin Des Moines, Iowa 11 24-00
3 Andy Sommerfelt Denver, Iowa 11 23-03
4 Robert Smith New Hartford, Iowa 10 22-13
5 Steve Huegerich Coon Rapids, Iowa 10 19-13
6 Blair Gordan Marion, Iowa 8 16-13
7 Tom McMahon Calamus, Iowa 7 13-00
8 Brad Rockwood Knoxville, Iowa 7 12-11
9 Bob Garman Center Point, Iowa 5 11-14 $1,000.00
10 Jim Sullivan Strunberry Point, Iowa 6 11-10
11 Steve Teel Walker, Iowa 4 9-01
12 Harry Heins Monona, Iowa 3 6-05

SOUTH DAKOTA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Shane Oltjenbruns Neligh, Neb. 15 29-14
2 Corey Peterson Yankton, S.D. 11 24-07
3 Steve Strope Orchard, Neb. 9 18-13
4 Kelly Star Chief Rosebud, S.D. 9 17-08
5 Mike Anderson Martin, S.D. 8 16-07
6 Chad Ekroth Yankton, S.D. 10 16-06
7 Donald Curtis Box Elder, S.D. 7 15-03
8 Don Bryan Mission, S.D. 6 14-01
9 Allan Hall Brandon, S.D. 7 12-06
10 Shane Cowan Pierre, S.D. 6 11-14
11 Derald Bachmann Winner, S.D. 5 9-05
12 Thomas Logue Tyndall, S.D. 2 3-07

ILLINOIS
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Jim O'Malley Elmhurst, Ill. 10 23-00
2 Tom Ondras New London, Ill. 10 21-08
3 Mark Loftis Ivesdala, Ill. 11 19-11
4 Richard Rasmussen Willowbrook, Ill. 9 17-10
5 Randy Jo Keith Monticello, Ill. 7 14-08
6 Vaughn Capasso Carol Stream, Ill. 7 14-07
7 Kevin Rebouche Frankfort, Ill. 8 14-05
8 David Thompson Washington, Ill. 6 12-10
9 Scott Miller Peru, Ill. 4 8-02
10 Michael Rubino Hoffman Est, Ill. 4 8-00
11 Edward Bohn Alsip, Ill. 3 6-15
12 Eric Varner Carlock, Ill. 4 6-02