<
>

2009 Northern Divisonal - Day Two Results

Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$

1. Brandon Rose Saginaw, Mich. (MI) 10 40-12
2. Wes Haney Baldwin, Wisc. (WI) 10 36-15
3. Mike Mattis Hudson, Wisc. (WI) 10 35-00
4. Shane Cowan Pierre, S.D. (SD) 10 34-09
5. Ron Cherkas Grimes, Iowa (IA) 10 34-07
6. Joe Kippes Mitchell, S.D. (SD) 10 34-00
7. Randy Wieczorek Buffalo City, Wisc. (MN) 10 33-09
8. Kevin Fassbind Cottage Grove, Wisc. (WI) 8 33-01
9. Jason Hurst Keego Harbor, Mich. (MI) 10 32-11
10. Phillip Rummel Mount Vernon, Ohio (OH) 10 31-08
11. Thomas Logue Tyndall, S.D. (SD) 9 30-12
12. Derek Cummings Mason, Mich. (MI) 10 30-11
13. Dean Capra Blaine, Minn. (MN) 10 30-08
14. Jason Stangel Two Rivers, Wisc. (WI) 9 30-01
15. Jody Adkins North Canton, Ohio (OH) 9 29-10
16. Tom Wiese Muskego, Wisc. (WI) 10 29-05
17. Jeff Wiederman Flint, Mich. (MI) 8 29-02
18. Brad Fielder Conover, Ohio (OH) 10 29-01
19. John Gipson Niles, Mich. (MI) 9 28-09
20. Thad Takes Center Point, Iowa (IA) 8 28-04
21. Brian Hensley Edwardsburg, Mich. (IN) 10 28-03
22. Justin Rowse O'Neill, Neb. (SD) 10 27-15
23. Kirk Simpson Waterford, Mich. (MI) 9 27-11
24. Brian Brown Breezy Point, Minn. (MN) 10 27-10
25. Kevin Rebouche Frankfort, Ill. (IL) 9 27-08
26. Randy Burch Ladysmith, Wisc. (WI) 10 25-09
27. Ben Potaracke La Crosse, Wisc. (WI) 10 25-07
28. Richard Lindgren Lakeville, Minn. (MN) 9 25-04
29. John Williams South Elgin, Ill. (IL) 9 25-03
30. Scott Fischer Lewiston, Minn. (MN) 9 25-02
31. Michael Prince Woodbury, Minn. (IA) 9 24-10
32. Bob Slama Harrisburg, S.D. (SD) 8 24-10
33. Jesse Weener Zeeland, Mich. (MI) 10 24-06
34. John Grimm Churubusco, Ind. (IN) 10 24-03
35. Gerald Sobkowiak Granville, Ill. (IL) 8 23-06
36. Paul Amstutz Gambier, Ohio (OH) 10 23-05
37. Denny Cook Auburn, Ind. (IN) 7 23-05
38. Bob Garman Center Point, Iowa (IA) 10 23-04
39. Richard Hladky Yankton, S.D. (SD) 6 23-00
40. Kevin Keen Marshall, Mich. (MI) 6 22-01
41. R Blumenstein Bolingbrook, Ill. (IL) 8 21-15
42. Ed Schmidt Granville, Ill. (IL) 7 21-06
43. Paul Soma Traverse City, Mich. (MI) 6 21-05
44. Tim Lawrence Flushing, Mich. (MI) 8 21-04
45. Blair Gordon Marion, Iowa (IA) 7 20-12
46. Terry Laverack Martin, S.D. (SD) 6 20-07
47. Bill Skowronski Hennepin, Ill. (IL) 7 20-03
48. Chad Ekroth Yankton, S.D. (SD) 8 19-11
49. Brad Ballard Winona, Minn. (MN) 10 19-09
50. Rob Werner Lewisburg, Ohio (OH) 7 19-09
51. Terry McWilliams Greenfield, Ind. (IN) 9 19-08
52. Todd Stiehl Winner, S.D. (SD) 8 19-08
53. Harry Heins Monona, Iowa (IA) 7 19-07
54. John Zvorak Kerkhoven, Minn. (MN) 8 19-03
55. Dan Brovarney Wauwatosa, Wisc. (WI) 7 18-13
56. Timothy Clark Canton, Ohio (OH) 6 18-13
57. Shawn Kellough Chillicothe, Ohio (OH) 6 18-12
58. Brad Rockwood Knoxville, Iowa (IA) 7 18-10
59. Walter Hart Washington Court House, Ohio (OH) 7 18-08
60. Brian Runyon Mc Arthur, Ohio (OH) 6 18-08
61. Brent Lindus New Richmond, Wisc. (WI) 6 17-15
62. Eric Stiles Gren Bay, Wisc. (WI) 6 17-08
63. Mark Rodenburgh Waterloo, Iowa (IA) 5 16-12
64. Michael Richetta Spring Valley, Ill. (IL) 6 16-10
65. Dan Hamdorf Lowden, Iowa (IA) 5 15-09
66. Randy Eddy Holmen, Wisc. (WI) 7 15-08
67. Jim Blumenstein Boilingbrook, Ill. (IL) 7 15-06
68. Blaine Bucy Wellsburg, W.Va. (OH) 6 15-01
69. Joe Pruss Springfield, S.D. (SD) 6 14-10
70. Tim Vondersitt Calmar, Iowa (MN) 6 14-09
71. Ed Rounsaville Indianapolis, Ind. (IN) 5 14-09
72. Jeff Kellogg Rockford, Mich. (MI) 5 14-02
73. Michael Rubino Hoffman Est, Ill. (IL) 5 14-01
74. Rich Newell Aurora, Ill. (IL) 4 13-09
75. Tad Tinlin Des Moines, Iowa (IA) 5 13-06
76. Todd Thompson Heath, Ohio (OH) 5 13-04
77. Monte McCleerey Norwalk, Iowa (IA) 5 12-11
78. Jim O'Malley Elmhurst, Ill. (IL) 4 12-05
79. Jim Pinke Hastings, Minn. (MN) 4 11-08
80. Steven Brown Danville, Ill. (IL) 5 10-13
81. Stacy Moore Huntingburg, Ind. (IN) 5 10-00
82. John Schlee West St. Paul, Minn. (MN) 5 10-00
83. Dan Parker Coultenberg, Iowa (IA) 3 9-12
84. Joe Powell Salt Lake City, Utah (IN) 3 9-06
85. Randy Peck Mt Ve Rnon, Ohio (OH) 4 9-01
86. Mike Mckinney Laurel, Ind. (IN) 3 8-09
87. Jeff Davidson Brookville, Ind. (IN) 3 7-10
88. D J Plotner Powell, Ohio (OH) 3 7-06
89. Andrew Nitchals Willmar, Minn. (MN) 2 7-05
90. Thomas Toney , United States Of America (IN) 3 6-06
91. Greg Raider Rushville, Ind. (IN) 1 5-03
92. Alvin Ling Paw Paw, Mich. (MI) 2 5-02
93. Dan White Spring Valley, Wisc. (WI) 2 5-02
94. Calvin Davidson Plainfield, Ind. (IN) 2 4-13
95. Windwalker Gruber Fort Pierre, S.D. (SD) 1 3-04
96. G W Ekroth Gregory, S.D. (SD) 2 2-13
97. Doug Pietrzak Cadiz, Ky. (MN) 1 1-11
98. Michael Bodsberg New Richmond, Wisc. (WI) 0 0-00
98. Matt Burchfield Diamond, Ill. (IL) 0 0-00
98. Daryk Eckert Stockport, Ohio (OH) 0 0-00
98. Cody Harris Grand Blanc, Mich. (MI) 0 0-00
98. Cole Herb Cedar Rapids, Iowa (IA) 0 0-00
98. Austin Kaul Springfield, S.D. (SD) 0 0-00
98. Kane Kortum Fort Pierre, S.D. (SD) 0 0-00
98. Cade Laufenberg Stoddard, Wisc. (WI) 0 0-00
98. Eddie Levin Westerville, Ohio (OH) 0 0-00
98. Micah McKinstry Walford, Iowa (IA) 0 0-00
98. Brody McWilliams Greenfield, Ind. (IN) 0 0-00
98. Tyler PENDYGRAFT Greenwood, Ind. (IN) 0 0-00
98. Joe Ponessa Shoreview, Minn. (MN) 0 0-00
98. Ronnie Putnam Altamont, Ill. (IL) 0 0-00
98. Danny Sprague Hastings, Mich. (MI) 0 0-00
98. Connor Wendt Saint Cloud, Minn. (MN) 0 0-00
-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------
Totals
Day #Limits #Fish Weight
1 46 344 1036-11
2 43 322 906-04
----------------------------------
89 666 1942-15

TEAM STANDINGS Day 2
----------------------------------
State Lbs-Oz
1 MICHIGAN 297-12
2 WISCONSIN 290-04
3 SOUTH DAKOTA 255-03
4 OHIO 252-06
5 IOWA 237-08
6 MINNESOTA 225-14
7 ILLINOIS 222-05
8 INDIANA 161-11

INDIVIDUAL STANDINGS Day 2
-----------------------------------------------------------------------

MICHIGAN
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Brandon Rose Saginaw, Mich. 10 40-12
2 Jason Hurst Keego Harbor, Mich. 10 32-11
3 Derek Cummings Mason, Mich. 10 30-11
4 Jeff Wiederman Flint, Mich. 8 29-02
5 John Gipson Niles, Mich. 9 28-09
6 Kirk Simpson Waterford, Mich. 9 27-11
7 Jesse Weener Zeeland, Mich. 10 24-06
8 Kevin Keen Marshall, Mich. 6 22-01
9 Paul Soma Traverse City, Mich. 6 21-05
10 Tim Lawrence Flushing, Mich. 8 21-04
11 Jeff Kellogg Rockford, Mich. 5 14-02
12 Alvin Ling Paw Paw, Mich. 2 5-02
13 Cody Harris Grand Blanc, Mich. 0 0-00
13 Danny Sprague Hastings, Mich. 0 0-00

WISCONSIN
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Wes Haney Baldwin, Wisc. 10 36-15
2 Mike Mattis Hudson, Wisc. 10 35-00
3 Kevin Fassbind Cottage Grove, Wisc. 8 33-01
4 Jason Stangel Two Rivers, Wisc. 9 30-01
5 Tom Wiese Muskego, Wisc. 10 29-05
6 Randy Burch Ladysmith, Wisc. 10 25-09
7 Ben Potaracke La Crosse, Wisc. 10 25-07
8 Dan Brovarney Wauwatosa, Wisc. 7 18-13
9 Brent Lindus New Richmond, Wisc. 6 17-15
10 Eric Stiles Gren Bay, Wisc. 6 17-08
11 Randy Eddy Holmen, Wisc. 7 15-08
12 Dan White Spring Valley, Wisc. 2 5-02
13 Michael Bodsberg New Richmond, Wisc. 0 0-00
13 Cade Laufenberg Stoddard, Wisc. 0 0-00

SOUTH DAKOTA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Shane Cowan Pierre, S.D. 10 34-09
2 Joe Kippes Mitchell, S.D. 10 34-00
3 Thomas Logue Tyndall, S.D. 9 30-12
4 Justin Rowse O'Neill, Neb. 10 27-15
5 Bob Slama Harrisburg, S.D. 8 24-10
6 Richard Hladky Yankton, S.D. 6 23-00
7 Terry Laverack Martin, S.D. 6 20-07
8 Chad Ekroth Yankton, S.D. 8 19-11
9 Todd Stiehl Winner, S.D. 8 19-08
10 Joe Pruss Springfield, S.D. 6 14-10
11 Windwalker Gruber Fort Pierre, S.D. 1 3-04
12 G W Ekroth Gregory, S.D. 2 2-13
13 Austin Kaul Springfield, S.D. 0 0-00
13 Kane Kortum Fort Pierre, S.D. 0 0-00

OHIO
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Phillip Rummel Mount Vernon, Ohio 10 31-08
2 Jody Adkins North Canton, Ohio 9 29-10
3 Brad Fielder Conover, Ohio 10 29-01
4 Paul Amstutz Gambier, Ohio 10 23-05
5 Rob Werner Lewisburg, Ohio 7 19-09
6 Timothy Clark Canton, Ohio 6 18-13
7 Shawn Kellough Chillicothe, Ohio 6 18-12
8 Walter Hart Washington Court House, O 7 18-08
9 Brian Runyon Mc Arthur, Ohio 6 18-08
10 Blaine Bucy Wellsburg, W.Va. 6 15-01
11 Todd Thompson Heath, Ohio 5 13-04
12 Randy Peck Mt Ve Rnon, Ohio 4 9-01
13 D J Plotner Powell, Ohio 3 7-06
14 Daryk Eckert Stockport, Ohio 0 0-00
14 Eddie Levin Westerville, Ohio 0 0-00

IOWA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Ron Cherkas Grimes, Iowa 10 34-07
2 Thad Takes Center Point, Iowa 8 28-04
3 Michael Prince Woodbury, Minn. 9 24-10
4 Bob Garman Center Point, Iowa 10 23-04
5 Blair Gordon Marion, Iowa 7 20-12
6 Harry Heins Monona, Iowa 7 19-07
7 Brad Rockwood Knoxville, Iowa 7 18-10
8 Mark Rodenburgh Waterloo, Iowa 5 16-12
9 Dan Hamdorf Lowden, Iowa 5 15-09
10 Tad Tinlin Des Moines, Iowa 5 13-06
11 Monte McCleerey Norwalk, Iowa 5 12-11
12 Dan Parker Coultenberg, Iowa 3 9-12
13 Cole Herb Cedar Rapids, Iowa 0 0-00
13 Micah McKinstry Walford, Iowa 0 0-00

MINNESOTA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Randy Wieczorek Buffalo City, Wisc. 10 33-09
2 Dean Capra Blaine, Minn. 10 30-08
3 Brian Brown Breezy Point, Minn. 10 27-10
4 Richard Lindgren Lakeville, Minn. 9 25-04
5 Scott Fischer Lewiston, Minn. 9 25-02
6 Brad Ballard Winona, Minn. 10 19-09
7 John Zvorak Kerkhoven, Minn. 8 19-03
8 Tim Vondersitt Calmar, Iowa 6 14-09
9 Jim Pinke Hastings, Minn. 4 11-08
10 John Schlee West St. Paul, Minn. 5 10-00
11 Andrew Nitchals Willmar, Minn. 2 7-05
12 Doug Pietrzak Cadiz, Ky. 1 1-11
13 Joe Ponessa Shoreview, Minn. 0 0-00
13 Connor Wendt Saint Cloud, Minn. 0 0-00

ILLINOIS
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Kevin Rebouche Frankfort, Ill. 9 27-08
2 John Williams South Elgin, Ill. 9 25-03
3 Gerald Sobkowiak Granville, Ill. 8 23-06
4 R Blumenstein Bolingbrook, Ill. 8 21-15
5 Ed Schmidt Granville, Ill. 7 21-06
6 Bill Skowronski Hennepin, Ill. 7 20-03
7 Michael Richetta Spring Valley, Ill. 6 16-10
8 Jim Blumenstein Boilingbrook, Ill. 7 15-06
9 Michael Rubino Hoffman Est, Ill. 5 14-01
10 Rich Newell Aurora, Ill. 4 13-09
11 Jim O'Malley Elmhurst, Ill. 4 12-05
12 Steven Brown Danville, Ill. 5 10-13
13 Matt Burchfield Diamond, Ill. 0 0-00
13 Ronnie Putnam Altamont, Ill. 0 0-00

INDIANA
Angler Hometown No./lbs-oz Total $$$
1 Brian Hensley Edwardsburg, Mich. 10 28-03
2 John Grimm Churubusco, Ind. 10 24-03
3 Denny Cook Auburn, Ind. 7 23-05
4 Terry McWilliams Greenfield, Ind. 9 19-08
5 Ed Rounsaville Indianapolis, Ind. 5 14-09
6 Stacy Moore Huntingburg, Ind. 5 10-00
7 Joe Powell Salt Lake City, Utah 3 9-06
8 Mike Mckinney Laurel, Ind. 3 8-09
9 Jeff Davidson Brookville, Ind. 3 7-10
10 Thomas Toney , United States Of Americ 3 6-06
11 Greg Raider Rushville, Ind. 1 5-03
12 Calvin Davidson Plainfield, Ind. 2 4-13
13 Brody McWilliams Greenfield, Ind. 0 0-00
13 Tyler PENDYGRAFT Greenwood, Ind. 0 0-00