EAA Znamensky Brothers Memorial Results

Updated: July 6, 2009, 3:09 AM ET
Associated Press

Sunday

At Zhukovsky, Russia

Men

100 -- 1, Kim Collins, Saint Kitts and Nevis, 10.27. 2, Matic Osovnikar, Slovenia, 10.54. 3, Aleksandr Volkov, Russia, 10.63. 4, Kostyantyn Vasyukov, Ukraine, 10.63. 5, Valentin Morozov, Russia, 10.69. 6, Andrei Yepishin, Russia, 10.74. 7, Igor Gostev, Russia, 10.81. 8, Pavel Starostin, Russia, 10.85.

400 -- 1,Konstantin Svechkar, Russia, 46.08 seconds. 2, Alexander Derevyagin, Russia, 46.24. 3, Dmitry Buryak, Russia, 46.35. 4, Maksim Dyldin, Russia, 46.36. 5, Vladislav Frolov, Russia, 46.61. 6, Maksim Aleksandrenko, Russia, 46.66. 7, Maksim Babarykin, Russia, 46.71. 8, Pavel Trenikhin, Russia, 47.11. 9, Vladimir Burakov, Ukraine, 47.26. 10, Dmitry Paluyan, Belarus, 47.29. 11, Vladimir Antmanis, Russia, 47.40. 12, Oleg Mishukov, Russia, 47.48. 13, Roman Drugov, Russia, 48.49.

800 -- 1, Yury Borzakovsky, Russia, 1 minute, 46.48 seconds. 2, Yury Koldin, Russia, 1:47.55. 3, Reuben Bett, Kenya, 1:47.73. 4, Anis Ananenka, Belarus, 1:48.07. 5, Ivan Tukhtechev, Russia, 1:48.16. 6, Yevgeny Sharmin, Russia, 1:48.88. 7, Stepan Poistogov, Russia, 1:49.20. 8, Kyrylo Masunov, Ukraine, 1:50.62. 9, Emmanuel Bullut, Kenya, 1:51.05. DNF: Aleksei Mishanin, Russia, Piotr Dabrowsky, Poland, Ehsan Mohajershojaei, Iran.

Pole Vault -- 1 (tie), Maksym Mazuryk, Ukraine, and Igor Pavlov, Russia, 17-7 1/4.

Triple Jump -- 1, Momchil Karaliyev, Bulgaria, 56-4½. 2, Dmitry Dzetsuk, Belarus, 55-0 3/4. 3, Victor Yastrebov, Ukraine, 54-10. 4, Taras Moiseyenko, Uzbekistan, 53-4 1/4. 5, Alexander Petrenko, Russia, 53-2 3/4. 6, Dmitry Kolosov, Russia, 51-8½. 7, Andrei Zlatoglavy, Russia, 51-5 3/4. Igor Spasovkhodsky, Russia, did not start.

Shot Put -- 1, Andrei Mikhnevich, Belarus, 67-7½. 2, Pavel Sofyin, Russia, 65-2 1/4. 3, Maksim Sidorov, 64-2½. 4, Andrei Siniakou, Belarus, 61-5 3/4. 5, Alexander Bulanov, Russia, 59-7½. 6, Stanislav Seheda, Ukraine, 59-3. 7, Alexander Bolshakov, Russia 58-6. 8, Alexander Terekhov, Russia, 55-11.

Women

200 -- 1, Yulia Katsura, Russia, 23.14 seconds. 2, Yulia Gushchina, Russia, 23.16. 3, Natalya Rusakova, Russia, 23.31. 4, Anna Geflikh, Russia, 23.35. 5, Yelizaveta Savlinis, Russia, 23.49. 6, Yelena Novikova, Russia, 23.78. 7, Jeanette Kwakye, Britain, 24.14. 6. Volha Astashka, Belarus, 24.19.

400 -- 1, Antonina Krivoshapka, Russia, 50.51 seconds. 2, Anastasia Kapachinskaya, Russia, 51.49. 3. Nataliya Pyhyda, Ukraine, 51.97. 4, Wilkins Bobby-Gaye, Jamaica, 52.19. 5, Nataliya Antyukh, Russia, 52.50. 6, Nadezhda Belousova, Russia, 53.18. 7, Anna Sedova, Russia, 53.41. 8. Darya Safonova, Russia, 53.58. 9, Nadezhda Shlyapnikova, Russia, 54.19. 10. Katsiaryna Bobryk, Belarus, 54.2. DNF: Yulia Irhina, Ukraine, Yelena Voynova, Russia.

800 -- 1, Maria Savinova, Russia, 1 minute, 59.72 seconds. 2, Tatyana Andriyanova, Russia, 2:02.61. 3, Yulia Rusanova, Russia, 2:02.63. 4, Yevgeniya Zolotova, Russia, 2:02.86. 5, Tamara Tverdostup, Ukraine, 2:04.47. 6, Tatyana Gudkova, Russia, 2:04.94. 7, Mirela Lavric, Romania, 2:06.68. 8, Mihaela Neacsu, Romania, 2:08.45. DNF: Yuliya Pavlenko, Russia, Aleksandra Uvarova, Russia, Natalya Panteleyeva, Russia.

100 hurdles -- 1, Anastasiya Solovyova, Russia, 13.06 seconds. 2, Tatyana Pavliy, Russia, 13.23. 3, Yekaterina Shtepa, Russia, 13.38. 4, Katsiaryna Paplauskaya, Belarus, 13.42. 5, Aleksandra Antonova, Russia, 13.46. 6, Yekaterina Gubina, Russia, 13.68. 7, Esen Kizildag, Turkey, 13.85. 8, Anna Nastusenko, Russia, 14.51.

400 hurdles -- 1, Hanna Titimets, Ukraine, 56.72 seconds. 2, Kou Wright, Liberia, 56.94. 3. Olga Adamovich, Russia, 57.00. 4, Ieva Zunda, Latvia, 57.17. 5, Darya Korablyova, Russia, 58.11. 6, Natalya Ivanova, Russia, 59.30. 7, Yekaterina Tashkinova, Russia, 1 minute, 1.11 seconds. DNF: Yuliya Pechonkina, Russia, DNF.

High jump -- 1, Anna Chicherova, Russia, 6-3 1/4. 2, Irina Gordeyeva, Russia, 6-3 1/4. 3, Aleksandra Shamsutdinova, Russia, 6-2. 4, Darya Kuntsevich, Russia, 6-0½. 5, Iva Strakova, Czech Republic, 6-0½. 6, Tatyana Mnatsakanova, Russia, 5-10 3/4.

Long jump -- 1, Naide Gomes, Portugal, 21-8 3/4. 2, Olga Balayeva, Russia, 20-9 3/4. 3, Tatyana Voikina, Russia, 20-7. 4, Oleksandra Stadnyuk, Ukraine, 20-5. 5, Viorica Tigau, Romania, 19-11 3/4. 6, Yulia Bessudnova, Russia, 19-4.

Javelin -- 1, Maria Abakumova, Russia, 211-0. 2, Monica Stoian, Romania, 194-4. 3, Mariya Yakovenko, Russia, 188-6. 4, Maryna Novik, Belarus, 184-1. 5, Oksana Gromova, Russia, 178-0. 6, Moonika Aava, Estonia, 174-5. 7, Valeria Zabruskova, Russia, 167-6.


Copyright 2009 by The Associated Press

This story is from ESPN.com's automated news wire. Wire index

ESPN TOP HEADLINES