<
>

2012 NBNO Schedule

Thursday, June 14, 2012

Thursday Track Events

12:30 PM 100m Decathlon
12:45 PM 100m Octathlon
1:00 PM 100m Hurdles Heptathlon

3:05 PM Emerging Elite 1600 Medley Final

3:45 PM Freshman 100m Qualifying
4:05 PM Championship Swedish Relay Final

4:30 PM Freshman 400m Final
5:00 PM Fastest Kid in Guilford Co. Qualifying

6:00 PM 200m Heptathlon
6:15 PM 400m Octathlon
6:30 PM Emerging Elite 800 Medley Final

7:00 PM 400m Decathlon
7:15 PM Freshman 100m Final
7:25 PM Freshman 2 Mile Final
7:50 PM Championship 5000 Meters Final

Thursday Field Events

1:15 PM Long Jump Decathlon
2:00 PM Long Jump Octathlon
2:30 PM High Jump Heptathlon
3:00 PM Shot Put(ring 1) Decathlon
3:00 PM GIRLS - Emerging Elite Discus Final

GIRLS - Emerging Elite Pole Vault Final
BOYS - Emerging Elite Javelin Final
4:00 PM Shot Put (5kg) (ring 1) Octathlon

4:00 PM GIRLS - Freshman Long Jump Final
4:30 PM Shot Put (ring 2) Heptathlon

5:00 PM High Jump Decathlon
6:00 PM BOYS - Freshman Long Jump Final

6:00 PM BOYS - Emerging Elite Discus Final
6:30 PM GIRLS - Emerging Elite Javelin Final
7:00 PM BOYS - Emerging Elite Pole Vault Final

Friday, June 15, 2012

Friday Track Events

8:30 AM Emerging Elite – 4x100 Relay Qualifying
9:00 AM 110m Hurdles Decathlon
9:20 AM 110m Hurdles (36") Octathlon
9:35 AM Emerging Elite - 4x800 Relay Final
10:25 AM Championship 4x200m Relay Final
11:05 AM Emerging Elite – 4x200 Relay Final
11:35 AM Emerging Elite - One Mile Run Final
12:25 PM BOYS - Emerging Elite - 110H Qualifying
12:40 PM GIRLS - Emerging Elite - 100H Qualifying
12:55 PM Emerging Elite - 400m Final
1:25 PM Emerging Elite - 100m Qualifying
1:55 PM Championship One Mile Racewalk Final

2:20 PM 1000m Octathlon
2:35 PM Championship 100m Qualifying
3:20 PM GIRLS - Championship 100m Hurdles Qualifying
3:40 PM GIRLS - Emerging Elite - 100m Hurdles - Final
3:45 PM BOYS - Championship 110m Hurdles Qualifying
4:10 PM BOYS - Emerging Elite - 110m Hurdles Final
4:15 PM 800m Heptathlon
4:35 PM Championship 1600m Medley Relay Final
5:35 PM 100m - Fastest Girl/Boy in Guilford County Final

5:45 PM Emerging Elite -100m Final
5:55 PM Championship 100m Final
6:05 PM 1500m Decathlon
6:20 PM Emerging Elite – 2 Mile Run Final
6:55 PM GIRLS - Championship 2 Mile Run (unseeded) Final
7:10 PM BOYS - Championship 2 Mile Run (unseeded) Final
7:25 PM Emerging Elite – 4x100 Relay # Final
7:35 PM Championship 4x100m Relay Qualifying
8:10 PM GIRLS - Championship 2 Mile Run (Top seeded section) Final
8:25 PM BOYS - Championship 2 Mile Run (Top seeded section) Final
8:40 PM BOYS- Championship 110 H Final
8:45 PM GIRLS- Championship 100H Final
8:55 PM Championship 4x800m Relay Final

Friday Field Events

9:30 AM GIRLS - Emerging Elite - Triple Jump Final
10:00 AM GIRLS - Championship Pole Vault (Unseeded) Final

10:00 AM Discus Decathlon
11:00 AM High Jump Octathlon
12:00 PM BOYS - Emerging Elite - Shot Put Final

12:00 PM BOYS - Emerging Elite - Triple Jump Final
12:00 PM Long Jump Heptathlon
12:15 PM BOYS - Championship Hammer Final

12:45 PM Javelin (700g) (outside stadium) Octathlon

12:45 PM Pole Vault Decathlon
1:30 PM BOYS - Championship Javelin Final

2:30 PM Javelin (outside stadium) Heptathlon
2:30 PM GIRLS - Championship Triple Jump Final
3:30 PM GIRLS – Championship Discus Final
3:45 PM BOYS - Championship Shot Put Final
4:30 PM Javelin (outside stadium) Decathlon
4:30 PM BOYS - Emerging Elite High Jump Final
5:00 PM GIRLS - Pole Vault (Seeded Flight) Final
5:00 PM BOYS - Championship Triple Jump Final
6:00 PM GIRLS - Emerging Elite Hammer Final
7:00 PM GIRLS - Emerging Elite High Jump Final

Saturday, June 16, 2012

Saturday Track Events

8:00 AM Championship 4xMile Relay Final
9:30 AM Championship Distance Medley Relay - Unseeded Final
10:10 AM Championship 4 X Shuttle Hurdle Relay Final
11:10 AM Championship 800m Medley Relay Final
11:55 AM Championship 2000m Steeplechase Final
12:45 PM Freshman Mile Final
1:20 PM Emerging Elite – 200m Qualifying
1:45 PM Emerging Elite – 800m Final
2:10 PM Emerging Elite 400m Hurdles Final
2:35 PM Championship 400m Hurdles - Unseeded Final
2:50 PM Championship 200m Qualifying
3:15 PM Emerging Elite – 4x400 Final
3:45 PM Championship 800m - All but Top Section Final

4:10 PM Championship 400m - All but Top Section Final
4:35 PM Emerging Elite – 200m Final
4:25 PM Championship One Mile - All but Top Section Final

5:25 PM Championship 4x400 - Unseeded Sections Final
6:10 PM Olympic Dev 800m Men Final
6:15 PM Olympic Dev 1500m Women Final
6:25 PM Olympic Dev 400m Hurdles - Men Final
6:30 PM Olympic Dev 400m Hurdles - Women Final
6:35 PM OPENING CEREMONY
6:40 PM Championship 400m Hurdles - Girls Final

6:45 PM Championship 400m Hurdles- Boys Final
6:50 PM Championship 4x100m Relay Final
7:00 PM Championship 800m - Seeded Section Final

7:10 PM Championship 400m - Seeded Section Final
7:20 PM Championship One Mile - Seeded Section Final
7:35 PM Championship 200m - Final
7:45 PM Championship Distance Medley Relay - Seeded Section Final
8:10 PM Championship 4x400m Relay - Seeded Section Final

Saturday Field Events

9:30 AM BOYS - Emerging Elite Long Jump Final
10:00 AM GIRLS - Championship Hammer Final
10:00 AM GIRLS - Championship Javelin Final
11:00 AM BOYS - Championship Pole Vault - (Unseeded) Final

12:00 PM GIRLS - Emerging Elite Long Jump Final
12:00 PM Oly Dev Triple Jump - Women Final
12:15 PM Oly Dev High Jump - Women Final
1:00 PM GIRLS - Emerging Elite - Shot Put Final
1:30 PM BOYS - Championship Discus Final
2:00 PM BOYS - Championship High Jump Final
2:00 PM Oly Dev Pole Vault - Men Final
2:30 PM BOYS - Championship Long Jump Final

3:00 PM Oly Dev Triple Jump - Men Final
4:30 PM BOYS - Emerging Elite - Hammer Final
5:00 PM GIRLS - Championship Long Jump Final
5:00 PM GIRLS - Championship Shot Put Final
5:00 PM GIRLS - Championship High Jump Final
5:00 PM BOYS - Championship Pole Vault (Seeded Flight) Final