ESPN.com - SKATING - World Figure Skating results

 
Wednesday, March 21
World Figure Skating results



At Vancouver, British Columbia

MEN
Short Program

1. Yevgeny Plushchenko, Russia, .5 factored placements.
2. Alexei Yagudin, Russia, 1.0.
3. Todd Eldredge, Chatham, Mass., 1.5.
4. Timothy Goebel, Rolling Meadows, Ill., 2.0.
5. Yunfei Li, China, 2.5.
6. Chengjiang Li, China, 3.0.
7. Alexander Abt, Russia, 3.5.
8. Anthony Liu, Australia, 4.0.
9. Stanick Jeannette, France, 4.5.
10. Takeshi Honda, Japan, 5.0.
11, Elvis Stojko, Canada, 5.5.
12. Ivan Dinev, Bulgaria, 6.0.
13. Patrick Meier, Switzerland, 6.5.
14. Stefan Lindemann, Germany, 7.0.
15. Sergei Rylov, Azerbaijan, 7.5.
16. Emanuel Sandhu, Canada, 8.0.
17. Min Zhang, China, 8.5.
18. Vincent Restencourt, France, 9.0.
19. Roman Skorniakov, Uzbekistan, 9.5.
20. Vitali Danilchenko, Ukraine,, 10.0.
21, Dmitri Dmitrenko, Ukraine, 10.5.
22. Gheorghe Chiper, Romania, 11.0.
23. Markus Leminen, Finland, 11.5.
24. Yamato Tamura, Japan, 12.0.
25. Neil Wilson, Great Britain, 12.5.
26. Vakhtang Murvanidze, Georgia, 13.0.
27. Robert Kazimir, Slovak Republic, 13.5.
28. Angelo Dolfini, Italy, 14.0.
29, Sergei Davydov, Belarus, 14.5.
30. Gregor Urbas, Slovenia, 15.0.

Overall Standings (after qualifying and short program)
1. Plushchenko, 1.0.
2. Eldredge, 2.6.
3. Yagudin, 3.2.
4. Goebel, 3.6.
5. Li Yunfei, 5.4.
6. Abt, 5.8.
7. Honda, 6.4.
8. Jeannette, 6.6.
9. Li Chengjiang, 6.8.
10. Stojko, 7.4.
11. Liu, 8.8.
12. Dinev, 10.0.
13. Meier, 11.0.
14. Sandhu, 11.2.
15. Rylov, 11.8.
16. Lindemann, 12.0.
17. Zhang, 12.6.
18. Danilchenko, 15.6.
19. Restencourt, 16.0.
20. Tamura, 16.4.
21. Skorniakov, 16.6.
22. Dmitrenko, 16.6.
23. Chiper, 17.6.
24. Leminen, 19.4.
25. Murvanidze, 20.0.
26. Wilson, 20.6.
27. Dolfini, 21.6.
28. Kazimir, 22.2.
29. Davydov, 22.2.
30. Urbas, 24.0.

ICE DANCE
Compulsories
Top 15 in each group advance to original dance
Group A
1. Barbara Fusar Poli and Maurizio Margaglio, Italy, .4.
2. Shae-Lynn Bourne and Victor Kraatz, Canada, 1.0.
(tie) Irina Lobacheva and Ilia Averbukh, Russia, 1.0.
4. Kati Winkler and Rene Lohse, Germany, 1.6.
5. Naomi Lang, Allegan, Mich., and Peter Tchernyshev, Hackensack, N.J., 2.0.
6. Marie-France Dubreuil and Patrice Lauzon, Canada, 2.4.
7. Eliane and Daniel Hugentobler, Switzerland, 2.8.
8. Tanith Belben, Bloomfield Hills, Mich., and Benjamin Agosto, Beverly Hills, Mich., 3.4.
(tie) Magali Sauri and Michail Stifunin, France, 3.4.
10. Kristin Fraser and Igor Lukanin, Azerbaijan, 4.0.
11. Katarina Kovalova and David Szurman, Czech Republic, 4.6.
12. Natalia Gudina and Alexei Beletski, Israel, 4.8.
13. Valentina Anselmi and Fabrizio Pedrazzini, Italy, 5.6.
(tie) Weina Zhang and Xianming Cao, China, 5.6.
(tie) Stephanie and Thomas Rauer, Germany, 5.6.
16. Tae-Hwa Yang and Chuen-Gun Lee, South Korea, 6.2.
17. Zuzana Durkovska and Marian Mesaros, Slovak Republic, 6.8.
18. Ana Galitch and Andrei Chichkov, Bosnia and Herzegovina, 7.2.

Group B
1. Marina Anissina and Gwendal Peizerat, France, 0.4 factored placements.
2. Margarita Drobiazko and Povilas Vanagas, Lithuania, 0.8.
3. Galit Chai and Sergei Sakhnovski, Israel, 1.2.
4. Elena Grushina and Ruslan Goncharov, Ukraine, 1.6.
5. Albena Denkova and Maxim Staviyski, Bulgaria, 2.0.
6. Tatiana Navka and Roman Kostomarov, Russia, 2.6.
(tie) Sylwia Nowak and Sebastian Kolasinski, Poland, 2.6.
8. Isabelle Delobel and Olivier Schoenfelder, France, 3.2.
9. Marika Humphreys and Vitali Baranov, Great Britain, 3.6.
10. Gloria Agogliati and Luciano Milo, Italy, 4.2.
(tie) Agata Blazowska and Marcin Kozubek, Poland, 4.2.
12. Nakako Tsuzuki and Rinat Farkhoutdinov, Japan, 4.8.
13. Zita Gebora and Andras Visontai, Hungary, 5.2.
14. Alissa de Carbonnel and Alexander Malkov, Belarus, 5.8.
(tie) Anna Mosenkova and Sergei Sychov, Estonia, 5.8.
16. Portia Duval-Rigby and Francis Rigby, Australia, 6.6.
(tie) Kamilla Szolnoki and Dejan Illes, Croatia, 6.6.

Send this story to a friend | Most sent stories
 




ALSO SEE
Results from Monday