2020 Summer Olympics - Results

Gymnastics - Artistic

Men's Vault
July 24
Men's Team
July 24
Men's Rings
July 24
Men's Pommel Horse
July 24
Men's Parallel Bars
July 24
Men's Individual All-Around
July 24
Men's Horizontal Bar
July 24
Men's Floor Exercise
July 24
Men's Vault, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Vault, Qualification
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 6
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 5
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 4
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 3
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 2
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 1
July 24
Men's Team, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Team, Qualification
July 24
Men's Rings, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Rings, Qualification
July 24
Men's Pommel Horse, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Pommel Horse, Qualification
July 24
Men's Parallel Bars, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Parallel Bars, Qualification
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 6
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 5
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 4
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 3
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 2
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 1
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Individual All-Around, Qualification
July 24
Men's Horizontal Bar, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Horizontal Bar, Qualification
July 24
Men's Floor Exercise, Qualification, Subdivision 1
July 24
Men's Floor Exercise, Qualification
July 24

Basketball

Women's Basketball 3x3, Pool A, ROC v JPN
July 24
Women's Basketball 3x3, Pool A, CHN v ROU
July 24
Men's Basketball 3x3, Pool A, POL v LAT
July 24
Men's Basketball 3x3, Pool A, CHN v SRB
July 24

Tennis

Women's Singles, Round 1, Siegemund v Svitolina
July 24
Women's Singles, Round 1, Putintseva v Podoroska
July 24
Women's Singles, Round 1, Ostapenko v Vesnina
July 24
Women's Singles, Round 1, Giorgi v Brady
July 24
Women's Singles, Round 1, Suárez v Jabeur
July 24
Women's Singles, Round 1, Shvedova v Tomljanovic
July 24
Women's Singles, Round 1, Errani v Pavlyuchenkova
July 24
Women's Singles, Round 1, Swiatek v Barthel
July 24
Women's Singles, Round 1, Stojanovic v Hibino
July 24
Women's Singles, Round 1, Fernandez v Yastremska
July 24
Women's Singles, Round 1, Alexandrova v Mertens
July 24
Women's Singles, Round 1, Ka. Plíaková v Cornet
July 24
Women's Singles, Round 1, Friedsam v Watson
July 24
Women's Singles, Round 1, Osorio v Golubic
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Men's Singles, Round 1, Musetti v Millman
July 24
Men's Singles, Round 1, Kohlschreiber v S. Tsitsipas
July 24
Men's Singles, Round 1, Schwartzman v Varillas
July 24
Men's Singles, Round 1, Machác v J. Sousa
July 24
Men's Singles, Round 1, Nishioka v Khachanov
July 24
Men's Singles, Round 1, Koepfer v Bagnis
July 24
Men's Singles, Round 1, P. Sousa v Davidovich
July 24
Men's Singles, Round 1, Klein v Duckworth
July 24
Men's Singles, Round 1, A. Murray v Auger-Aliassime
July 24
Men's Singles, Round 1, Kwon S W v Tiafoe
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Women's Singles, Round 1, Stosur v Rybakina
July 24
Women's Singles, Round 1, Sherif v Peterson
July 24
Women's Singles, Round 1, Sakkari v Kontaveit
July 24
Women's Singles, Round 1, Badosa v Mladenovic
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Men's Singles, Round 1, Chardy v Barrios
July 24
Men's Singles, Round 1, Basilashvili v Carballés
July 24
Men's Singles, Round 1, Daniel v Sonego
July 24
Men's Singles, Round 1, Bublik v Medvedev
July 24
Men's Singles, Round 1, Struff v Monteiro
July 24
Men's Singles, Round 1, Nagal v Istomin
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Women's Singles, Round 1, Diyas v Krejcíková
July 24
Women's Singles, Round 1, Bencic v Pegula
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Men's Singles, Round 1, Humbert v Andújar
July 24
Men's Singles, Round 1, Fognini v Sugita
July 24
Men's Singles, Round 1, Majchrzak v Kecmanovic
July 24
Men's Singles, Round 1, Gerasimov v Simon
July 24
Men's Singles, Round 1, Karatsev v Paul
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Women's Singles, Round 1, Doi v Zarazúa
July 24
Women's Singles, Round 1, Bertens v Vondroušová
July 24
Women's Singles, Round 1, Buzarnescu v Riske
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Women's Doubles, Round 1
July 24
Men's Singles, Round 1, Djokovic v Dellien
July 24
Men's Singles, Round 1, Carreño v Sandgren
July 24
Men's Singles, Round 1, Cilic v Menezes
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Men's Doubles, Round 1
July 24
Women's Singles, Round 1, Zheng S S v N. Osaka
July 25

Softball

Women's Softball, Opening Round, CAN v AUS
July 24

Boxing

Women's Featherweight, Last 32, Sakobi v Petecio
July 24
Women's Featherweight, Last 32, Cacic v Ramirez
July 24
Men's Welterweight, Last 32, Ekinci v Radzionau
July 24
Men's Welterweight, Last 32, Mengue Ayissi v Dlamini
July 24
Men's Welterweight, Last 32, Clair v Sanford
July 24

Beach Volleyball

Women's Team, Preliminary Round, Pool C, Bansley/Wilkerson v Wang F/Xia X Y
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool C, Agatha/Duda v Gallay/Pereyra
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool C, Bansley/Wilkerson v Gallay/Pereyra
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool C, Agatha/Duda v Wang F/Xia X Y
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool C, Wang F/Xia X Y v Gallay/Pereyra
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool C, Agatha/Duda v Bansley/Wilkerson
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool B, Klineman/Ross v Xue C/Wang X X
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool B, Keizer/Meppelink v Liliana/Elsa
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool B, Klineman/Ross v Liliana/Elsa
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool B, Keizer/Meppelink v Xue C/Wang X X
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool B, Klineman/Ross v Keizer/Meppelink
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool A, Borger/Sude v Schoon/Stam
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool A, Pavan/Humana-Paredes v Heidrich/Vergé-Dépré
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool A, Heidrich/Vergé-Dépré v Schoon/Stam
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool A, Pavan/Humana-Paredes v Borger/Sude
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool A, Heidrich/Vergé-Dépré v Borger/Sude
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool A, Pavan/Humana-Paredes v Schoon/Stam
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool D, Kravcenoka/Graudina v Makokha/Khadambi
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool D, Ana Patricia/Rebecca v Claes/Sponcil
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool D, Claes/Sponcil v Makokha/Khadambi
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool D, Ana Patricia/Rebecca v Kravcenoka/Graudina
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool D, Ana Patricia/Rebecca v Makokha/Khadambi
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool D, Claes/Sponcil v Kravcenoka/Graudina
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool E, Menegatti/Orsi Toth v Martínez/Echevarria
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool E, Artacho/Clancy v N. Makroguzova/Kholomina
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool E, Artacho/Clancy v Menegatti/Orsi Toth
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool E, N. Makroguzova/Kholomina v Martínez/Echevarria
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool E, N. Makroguzova/Kholomina v Menegatti/Orsi Toth
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool E, Artacho/Clancy v Martínez/Echevarria
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool F, Ludwig/Kozuch v Sluková/Hermannová
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool F, Murakami/Ishii v Betschart/Hüberli
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool F, Murakami/Ishii v Ludwig/Kozuch
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool F, Betschart/Hüberli v Sluková/Hermannová
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool F, Betschart/Hüberli v Ludwig/Kozuch
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool F, Murakami/Ishii v Sluková/Hermannová
July 24
Women's Team, Preliminary Round, Pool B, Liliana/Elsa v Xue C/Wang X X
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool A, Herrera/Gavira v McHugh/Schumann
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool A, Mol/Sørum v Herrera/Gavira
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool A, Mol/Sørum v Leshukov/Semenov
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool B, Krasilnikov/Stoyanovskiy v Gaxiola/Rubio
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool B, Perušic/Schweiner v Plavins/Tocs
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool B, Perušic/Schweiner v Gaxiola/Rubio
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool B, Krasilnikov/Stoyanovskiy v Plavins/Tocs
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool B, Plavins/Tocs v Gaxiola/Rubio
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool B, Krasilnikov/Stoyanovskiy v Perušic/Schweiner
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool E, Bruno/Evandro v M. Grimalt/E. Grimalt
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool E, Fijalek/Bryl v Abicha/El Graoui
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool E, Bruno/Evandro v Abicha/El Graoui
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool E, Fijalek/Bryl v M. Grimalt/E. Grimalt
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool A, Leshukov/Semenov v McHugh/Schumann
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool A, Mol/Sørum v McHugh/Schumann
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool A, Leshukov/Semenov v Herrera/Gavira
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool D, Alison/Álvaro Filho v Brouwer/Meeuwsen
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool D, Lucena/Dalhausser v Azaad/Capogrosso
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool D, Brouwer/Meeuwsen v Azaad/Capogrosso
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool D, Alison/Álvaro Filho v Lucena/Dalhausser
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool D, Brouwer/Meeuwsen v Lucena/Dalhausser
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool D, Alison/Álvaro Filho v Azaad/Capogrosso
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool C, Ahmed Tijan/Cherif v Gibb/Crabb
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool C, Rossi/Carambula v Gerson/Heidrich
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool C, Ahmed Tijan/Cherif v Rossi/Carambula
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool C, Gibb/Crabb v Gerson/Heidrich
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool C, Gibb/Crabb v Rossi/Carambula
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool C, Ahmed Tijan/Cherif v Gerson/Heidrich
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool F, Shiratori/Ishijima v Thole/Wickler
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool F, Lupo/Nicolai v Losiak/Kantor
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool F, Thole/Wickler v Losiak/Kantor
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool F, Shiratori/Ishijima v Lupo/Nicolai
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool F, Thole/Wickler v Lupo/Nicolai
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool F, Shiratori/Ishijima v Losiak/Kantor
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool E, Fijalek/Bryl v Bruno/Evandro
July 24
Men's Team, Preliminary Round, Pool E, M. Grimalt/E. Grimalt v Abicha/El Graoui
July 24

Volleyball

Men's Volleyball, Preliminary Round, Pool A, ITA v CAN
July 24
CAN
ITA
Men's Volleyball, Preliminary Round, Pool B, BRA v TUN
July 24

Archery

Mixed Team - In Progress
July 23 - In Progress
AUSTaylor Worth, Alice Ingley
BANDiya Siddique, Ruman Shana
BRAMarcus D’Almeida, Ane Marcelle Dos Santos
CANCrispin Duenas, Stephanie Barrett
CHNWang Dapeng, Wu Jiaxin
COLValentina Acosta Giraldo, Daniel Pineda
EGYAmal Adam, Youssof Tolba
ESPDaniel Castro, Ines De Velasco
FRAJean-Charles Valladont, Lisa Barbelin
GBRPatrick Huston, Sarah Bettles

Complete Results

Men's Recurve Team - In Progress
July 23 - In Progress
AUSTaylor Worth, Ryan Tyack, David Barnes
CHNWang Dapeng, Li Jialun, Wei Shaoxuan
FRAThomas Chirault, Jean-Charles Valladont, Pierre Plihon
GBRTom Hall, James Woodgate, Patrick Huston
INARiau Ega Agatha, Arif Dwi Pangestu, Alviyanto Prastyadi
INDAtanu Das, Pravin Ramesh Jadhav, Tarundeep Rai
JPNHiroki Muto, Takaharu Furukawa, Yuki Kawata
KAZIlfat Abdullin, Denis Gankin, Sanzhar Mussayev
KORKim Woo-Jin, Kim Je Deok, Oh Jin-Hyek
NEDGijs Broeksma, Steve Wijler, Sjef van den Berg

Complete Results

Men's Individual - In Progress
July 23 - In Progress
AUSRyan Tyack
AUSDavid Barnes
AUSTaylor Worth
BANRuman Shana
BELJarno De Smedt
BRAMarcus D’Almeida
CANCrispin Duenas
CHIAndrés Aguilar
CHNWei Shaoxuan
CHNWang Dapeng

Complete Results

Mixed Team, Last 16, Last 16 - 2
July 24
Mixed Team, Last 16
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 3
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 4
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 8
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 7
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 6
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 5
July 24
Mixed Team, Last 16, Last 16 - 1
July 24

Badminton

Women's Doubles, Group Stage, Group A, Apriani/Polii v M.Y. Lee/M.K. Chow
July 24
Mixed's Doubles, Group Stage, Group C, Watanabe/Higashino v Christiansen/A. Bøje
July 24
Mixed's Doubles, Group Stage, Group B, M. Ellis/Smith v Gicquel/Delrue
July 24
Mixed's Doubles, Group Stage, Group A, Seo S J/Chae Y J v Tabeling/S. Piek
July 24
Mixed's Doubles, Group Stage, Group A, Zheng S/Huang Y Q v Elgamal/Hany
July 24
Women's Doubles, Group Stage, Group C, Li Y H/Du Y v Thygesen/Fruergaard
July 24
Men's Doubles, Group Stage, Group C, Liu Y C/Li J H v Chew/Chew
July 24
Women's Doubles, Group Stage, Group D, Jia Y/Chen Q C v Prajongjai/Kititharakul
July 24
Women's Doubles, Group Stage, Group D, Kong H Y/Kim S Y v S. Stoeva/G. Stoeva
July 24
Mixed's Doubles, Group Stage, Group C, Jordan/Oktavianti v Leung/Somerville
July 24
Mixed's Doubles, Group Stage, Group D, Wang Y/Huang D P v Lamsfuss/Herttrich
July 24
Men's Doubles, Group Stage, Group A, Sukamuljo/Gideon v Lane/Vendy
July 24
Men's Doubles, Group Stage, Group A, Wang C L/Lee Y v Shetty/Rankireddy
July 24

Cycling - Road

Men's Road race
July 24

Fencing

Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64, Lin Y H v Abdul Rahman
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64, Murtazaeva v Hsieh K S
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64, Yoshida v Quintero
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64, Mamutov v Teodosiu
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64, Shimamura v Mackiewicz
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64, Streets v Bounabi
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Men's Individual Sabre, Last 64
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Kang Y M v Sato
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Moellhausen v Fiamingo
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Lin S v Diongue
July 24
Women's Individual Epee, Last 32
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Beljajeva v Vitalis
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Jarecka v Kolobova
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Isola v Besbes
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Kirpu v Hurley
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Song S v Holmes
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Lehis v Trzebinska
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Zhu M Y v Hurley
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Kryvytska v Knapik-Miazga
July 24
Women's Individual Epee, Last 32
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Lichagina v Navarria
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Khakimova v Sun Y
July 24
Women's Individual Epee, Last 32, Doig v Kong M W
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Hartung v Decsi
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Berre v Ferjani
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Abedini v Gordon
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Pakdaman v Szatmari
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Amer v Homer
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Samele v Xu Y M
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Reshetnikov v Elsissy
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Rahbari v Apithy
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32
July 24
Men's Individual Sabre, Last 32, Samer v Bazadze
July 24

Handball

Men's Handball, Preliminary Round, Group A, NOR v BRA
July 24
BRA
NOR
Men's Handball, Preliminary Round, Group A, FRA v ARG
July 24
ARG
FRA

Field Hockey

Men's Hockey, Preliminary Round, Pool A, JPN v AUS
July 24
AUS
JPN
Men's Hockey, Preliminary Round, Pool A, NZL v IND
July 24
IND
NZL
Men's Hockey, Preliminary Round, Pool B, NED v BEL
July 24
BEL
NED
Men's Hockey, Preliminary Round, Pool A, ARG v ESP
July 24
ARG
ESP

Judo

Women's 48kg, Last 32
July 23
Women's 48kg, Last 32
July 23
Women's 48kg, Last 32
July 23
Women's 48kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Men's 60kg, Last 32
July 23
Women's 48kg, Last 32, Chibana v Bonfance
July 24
Men's 60kg, Last 32, Dashdavaa v Tsjakadoea
July 24
Women's 48kg, Last 32, Dolgova v Bhatta
July 24
Men's 60kg, Last 32, Preciado v Gerchev
July 24
Women's 48kg, Last 32, Milani v Lin C H
July 24
Men's 60kg, Last 32, Lesyuk v Ramos
July 24
Women's 48kg, Last 32, Menz v Vargas Ley
July 24
Men's 60kg, Last 32, Verstraeten v Plafky
July 24
Women's 48kg, Last 32, Figueroa v Sentürk
July 24
Men's 60kg, Last 32, McKenzie v Huseynov
July 24
Women's 48kg, Last 32, Rishony v Alvarez
July 24
Men's 60kg, Last 32, Akkus v Namgyel
July 24
Women's 48kg, Last 32, Boukli v Nikolic
July 24
Men's 60kg, Last 32, Sithisane v Takabatake
July 24
Women's 48kg, Last 32, Costa v Gurbanli
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 32, Galbadrakh v Li Y
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 32, Likmabam v Csernoviczki
July 24
Men's 60kg, Last 16, Garrigós v Mkheidze
July 24
Women's 48kg, Last 32, Pareto v Whitebooi
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 32, Kang Y J v Stangar
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Last 16
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Quarterfinal
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Quarterfinal
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Quarterfinal
July 24
Women's 48kg, Last 16
July 24
Men's 60kg, Quarterfinal
July 24

Rowing

Men's Four
July 24
Women's Four
July 24
Men's Lightweight Double Sculls
July 24
Women's Lightweight Double Sculls
July 24
Men's Pair
July 24
Women's Pair
July 24
Women's Single Sculls, Repechage Round
July 23 - Final
1PARAlejandra Alonso8:08.91 Q
2TRIFelice Chow8:15.94 Q
3CUBMilena Venegas8:17.30 Q
4TPEHuang Yi-Ting8:11.56 Q
5HKGWing Yan Winne Hung8:23.58 Q
6KORJeong Hyejeong8:26.73 Q
7QATTala Abujbara8:16.88
8UGAKathleen Noble8:36.01
9NCAEvidelia Gonzalez Jarquin8:37.55
10SINJoan Poh Xue Hua8:40.06

Complete Results

Men's Single Sculls, Repechage Round - In Progress
July 23 - In Progress
1MONQuentin Charras-Antognelli7:34.14 Q
2IRQMohammed Riyadh Jasim7:41.72 Q
3NCAFelix Potoy7:44.52
4LBAAlhussein Ghambour7:57.88
5CIVKouadio Franck Ndri8:03.25
BENPrivel Hinkati
BERDara Alizadeh
CZEJan Fleissner
DOMIgnacio Vasquez
KSAHusein Alireza

Complete Results

Men's Single Sculls, Repechage Round, Heat 3
July 23
Women's Double Sculls, Repechage Round
July 24
Men's Double Sculls, Repechage Round
July 24
Women's Pair, Heats, Heat 1
July 24
Women's Pair, Heats
July 24
Women's Pair, Heats, Heat 2
July 24
Women's Pair, Heats, Heat 3
July 24
Men's Pair, Heats, Heat 1
July 24
Men's Pair, Heats
July 24
Men's Pair, Heats, Heat 2
July 24
Men's Pair, Heats, Heat 3
July 24
Women's Lightweight Double Sculls, Heats, Heat 1
July 24
Women's Lightweight Double Sculls, Heats
July 24
Women's Lightweight Double Sculls, Heats, Heat 2
July 24
Women's Lightweight Double Sculls, Heats, Heat 3
July 24
Men's Lightweight Double Sculls, Heats, Heat 1
July 24
Men's Lightweight Double Sculls, Heats
July 24
Men's Lightweight Double Sculls, Heats, Heat 2
July 24
Men's Lightweight Double Sculls, Heats, Heat 3
July 24
Women's Four, Heats, Heat 1
July 24
Women's Four, Heats
July 24
Women's Four, Heats, Heat 2
July 24
Men's Four, Heats, Heat 1
July 24
Men's Four, Heats
July 24
Men's Four, Heats, Heat 2
July 24

Shooting

Women's 10m Air Rifle - In Progress
July 23 - In Progress
ALGHouda Chaabi
ARGFernanda Russo
AUSKatarina Kowplos
AUSElise Collier
BELJessie Kaps
BHULenchu Kunzang
BIHTatjana Ðekanovic
BLRMaria Martynova
CHNWang Luyao
CHNYang Qian

Complete Results

Women's 10m Air Rifle, Final
July 24

Table Tennis

Women's Singles, Preliminary Round, Yee v Edghill
July 24
Women's Singles, Preliminary Round
July 24
Men's Singles, Preliminary Round
July 24
Men's Singles, Preliminary Round
July 24
Women's Singles, Preliminary Round
July 24
Women's Singles, Preliminary Round
July 24
Men's Singles, Preliminary Round
July 24
Women's Singles, Preliminary Round
July 24
Women's Singles, Preliminary Round
July 24
Men's Singles, Preliminary Round
July 24
Men's Singles, Preliminary Round
July 24
Men's Singles, Preliminary Round, Kumar v Enkhbat
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Ionescu/B. Szocs v Pistej/Balazova
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Szudi/Pergel v Wong C T/Doo H K
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Fegerl/Polcanova v Mizutani/Ito
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Lebesson/Yuan v Hu/Tapper
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, O. Assar/Meshref v Lee S S/Jeon J H
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Xu X/Liu S W v Wang Z/Zhang
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Franziska/P. Solja v Campos/Fonseca
July 24
Mixed's Doubles, Last 16, Cheng I C/Lin Y J v Achanta/Batra
July 24

Taekwondo

Women's Flyweight -49kg, Last 16, Su P Y v Yamada
July 24
Men's Flyweight -58kg, Last 16, Demse v Suzuki
July 24
Women's Flyweight -49kg, Last 16, Sim J Y v El Bouchti
July 24
Men's Flyweight -58kg, Last 16, Artamonov v Jendoubi
July 24
Women's Flyweight -49kg, Last 16, Yong v Truong
July 24
Men's Flyweight -58kg, Last 16, Bragança v Yunta
July 24
Women's Flyweight -49kg, Last 16
July 24
Men's Flyweight -58kg, Last 16, Jang J v Barbosa
July 24
Women's Flyweight -49kg, Last 16, Cerezo Iglesias v Bogdanovic
July 24
Men's Flyweight -58kg, Last 16, Salim v Dell'aquila
July 24
Women's Flyweight -49kg, Last 16, Wu J Y v Pouryounes
July 24
Men's Flyweight -58kg, Last 16, Khalil v Sawekwiharee
July 24

Weightlifting

Women's 49kg
July 24
Women's 49kg, Group B
July 24

Medal Tracker

Overall Medal Leaders

  • 0
    -
  • 0
    -
  • 0
    -

Individual Medal Leaders

Gold
--
--
--
Silver
--
--
--
Bronze
--
--
--

Overall Medal Leaders

  • 0
    -
    -
  • 0
    -
    -
  • 0
    -
    -

Individual Medal Leaders

Gold
--
--
--
Silver
--
--
--
Bronze
--
--
--

Olympics News